Dronekaos i hele Danmark: Syv lufthavne ramt på få døgn – få overblikket her

De seneste dage har Danmark oplevet en række alvorlige episoder med uautoriserede droner i luftrummet. Først blev Københavns Lufthavn mandag aften lukket ned i flere timer, derefter kom meldinger om dronelignende objekter flere steder over Sjælland – og onsdag aften var det Aalborg Lufthavn, der måtte lukke sit luftrum. Senest stod det klart, at tre lufthavne i Sydjylland også har haft droneaktivitet.

Se en tidslinje over forløbet i bunden af artiklenvi har også dækket sagen LIVE her, hvor alle informationer findes. Se også billederne fra den lukkede Aalborg Lufthavn i bunden af artiklen.

Onsdag aften klokken 21.44 blev de første droner observeret over Aalborg Lufthavn. Kort efter lukkede luftrummet, og tre fly måtte omdirigeres – to til København og et til Billund. Politiet oplyste ved midnat, at dronerne fortsat var i luften, og at man var klar til at tage dem ned, hvis det kunne ske på en sikker måde.

Chefpolitiinspektør Jesper Bøjgaard Madsen sagde på et pressemøde, at man ikke vurderede, at der var konkret fare for passagerer eller borgere i området, men understregede, at hændelsen tages meget alvorligt. Politiet arbejder tæt sammen med PET og Forsvaret, og indsatsen ved landets lufthavne er blevet skærpet efter mandagens dramatiske forløb i København.

Politiet: Ikke bare at skyde dem ned

På pressemødet understregede politiet, at metoderne til at stoppe dronerne ikke nødvendigvis betyder, at de bliver skudt ned.
“Jeg tror ikke, vi brugte udtrykket at skyde dem ned. Der er forskel på, hvordan man tager dem ned, og uautoriserede droner kan tages ned på en anden måde, der ikke er til fare for befolkningen,” lød det.

Politiet ønsker ikke at afsløre de konkrete tekniske kapaciteter, der anvendes, men bekræfter, at der er tale om en omfattende operation med mange ressourcer sat ind.

Klokken 02.56 skriver politiet: ‘De uidentificerede droner som blev observeret i det nordjyske, befinder sig ikke længere over luftrummet ved Aalborg Lufthavn. En intens efterforskning er gået i gang, og politiet beder alle med oplysninger i sagen henvende sig på telefon 114,’ lyder det fra Nordjyllands Politi på X.

Læs om politiets udmelding på bagkant af aktionen her.

Tre yderligere lufthavne ramt

Syd- og Sønderjyllands Politi bekræftede natten til torsdag, at der nu er verificeret droneaktivitet ved tre danske lufthavne. Dermed står det klart, at Danmark står over for en ny og alvorlig udfordring, hvor både civile og militære lufthavne bliver ramt.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Foto: OpenStreetMap – X.

Mandagens store nedlukning i København

Mandag aften blev Københavns Lufthavn lukket helt ned, efter at to til tre større droner blev observeret i området. Luftrummet var lukket i omkring fire timer, og mere end 35 fly blev omdirigeret til lufthavne i både Danmark og Sverige.

Politiet beskrev efterfølgende aktøren bag som en ”kapabel aktør” – altså en aktør med både ressourcer, viden og vilje til at gennemføre en langvarig operation. Dronerne cirkulerede i luften i op mod fire timer, hvilket ifølge politiet peger på en høj grad af kapacitet.

Sjælland natten til tirsdag

Efter hændelsen i København modtog Presse-fotos.dk og politiet en lang række anmeldelser om dronelignende objekter flere steder over Sjælland – blandt andet i Brøndby Strand, Rødovre og ved Svanemøllen. Presse-fotos.dk modtog både videoer og billeder, men politiet har ikke kunne be- eller afkræfte alle observationer.

Er det Rusland?

På spørgsmålet om, hvorvidt der kan være tale om en statslig aktør – herunder Rusland – svarede politiet natten til onsdag, at det indgår i efterforskningen, men at der endnu ikke er noget bevis.
“Vi er ikke kommet nærmere en specifik eventuelt statslig aktør. Men det hele spiller jo sammen. Det i København, Oslo eller Aalborg. Det giver anledning til at tro, at det kunne være den slags,” lød det.

Se tidslinjen nederst i artiklen

FØLG LIVE-DÆKNINGEN HER