Drama på åben gade i København: Flere læsere kontakter Presse-fotos

Politiet har tidligt onsdag aften været til stede på en københavnsk gade i forbindelse med et alarmopkald fra stedet. En mand er blevet set ført væk i håndjern efter et brag og stort drama

Flere læsere har tidligt onsdag aften kontaktet Presse-fotos.dk i forbindelse med umiddelbart dramatiske scener på den gade i København.

Som følge af det har redaktionen været i kontakt med Københavns Politi, mens en fotograf er blevet sendt ud til det pågældende sted.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses manden blive ført væk i håndjern – se flere billeder nederst

Dramaen foregår på Enghavevej i København omkring klokken 17.00 onsdag aften, oplyser vagtchef ved Københavns Politi Henrik Stormer til Presse-fotos.dk.

“Der er tale om et solouheld, hvor en bil påkører nogle parkerede biler,” siger Henrik Stormer og tilføjer:

“I forbindelse med politiets ankomst til stedet bliver der fundet narkotika i den forulykkede bil – men jeg kender ikke til mængden.”

Billeder fra stedet viser, at en mand bliver ført væk i håndjern.

“Det er korrekt, han er blevet indbragt til afhøring, hvor han også er blevet testet for narko- og spirituskørsel. Efterfølgende vil han formentlig blive løsladt med sigtelserne opretholdt,” siger vagtchef Henrik Stormer.

Han tilføjer, at han endnu ikke er bekendt med, hvilke sigtelser manden vil blive stillet over for.

“Der er tale om en mindre sag,” afslutter Henrik Stormer.

Ingen personer er kommet alvorligt til skade.

En 62-årig postmand er endt i kritisk tilstand, efter han forsøgte at få en mand til at stoppe med at overfalde sin partner. Postmanden er blevet kørt ned, trampet i hovedet og derefter kørt ned flere gange igen