Drama i retten efter uhyggelige detaljer om babykidnapning: “Det er løgn!”

Under tisdagens retssag mod en 37-årig mand, der er sigtet for kidnappe en baby, kom der chokerende nye afsløringer frem om mareridtsaftenen i begyndelsen af marts.

Chokbølgerne strøg igennem Danmark, da der den 9. marts udfoldede sig en menneskejagt i Haderslevs gader.

Et forældrepar havde ved en 18-tiden slået alarm, efter at deres blot syv måneder gamle pige var forsvundet sammen med barnevognen, hun lå i.

Efter intense eftersøgninger fandt politiet spædbarnet i favnen på en 37-årig mand på et hotel, hvor uhyggelige detaljer kom frem.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Barnevognen blev fundet foran et hotel, som førte til anholdelse af 37-årig. (Arkivfoto)

Tirsdag blev den 37-årig mand så sat for retten endnu en gang. Han er han sigtet for at have kidnappet den lille pige, og ifølge politiet have haft til hensigt at forgribe sig på det seksuelt. Noget, som den 37-årig mand fortsat nægter sig skyldig i.

Det skriver Ekstra Bladet.

I løbet af retsmødet kom helt nye detaljer frem om sagen.

Se også
‘Mor, jeg har ikke voldtaget hende’

Det var allerede offentligt kendt, at politiet på hotelværelset havde fundet sorte gummihandsker, da de pågreb den 37-årige på Hotel Norden den aften i marts.

Desuden havde manden mødt betjentene med den lille pige i armene og skulle angiveligt have råbt: “Jeg har ikke hende noget! Men det havde jeg tænkt mig at gøre.”

Dagen efter blev manden varetægtsfængslet i fire uger – en varetægtsfængsling, som der udløb tirsdag. Derfor var han igen for retten i et retsmøde om eventuel fristforlængelse – men denne gang på en videoforbindelse fra arresthuset, skriver Ekstra Bladet.

Under retsmødet afslørede anklageren i sagen, at der på en af hotellets dametoiletter blev fundet en pakke, der havde indeholdt flere piller mod impotens.

Noget, som den 37-årige protesterede imod.

“Har du spurgt min læge, om jeg får sådan nogle?”

“Du sidder og lyver om alt, hvad du siger,” lød det ifølge Ritzau fra den sigtede, som var iført en mørk trøje og sad med armene over kors.

Men ifølge Ekstra Bladet tilkendegav den sigtede, at han var klar til at tage sagen meget langt i retssystemet.

“Vi ses i Højesteret! Så ved vi alle sammen, hvad der sker,” skulle den sigtede have udbrudt vredt til slut ifølge mediet.

Under retsmødet kom det også frem, at den 37-årige mands telefon blev fundet i et andet hotelværelse på en helt anden etage end det, han befandt sig i, da politiet pågreb ham.

Desuden fandt man ifølge Ekstra Bladet en sutteflaske i mandens ene lomme.

Der er ingen tegn på, at den lille pige har lidt nogen fysisk overladt i perioden, hvor hun var væk fra forældrene.

Pigen er blevet undersøgt af specialister fra Odense Universitetshospital, og der er ifølge anklageren ikke fundet sædrester på hende.

Dommeren besluttede efter retsmødet, at den 37-årig skulle forblive varetægtsfængslet til 5. maj.

Fængslingsgrundlaget er en særlig bestyrket mistanke om, at manden har gjort sig skyldig i bortførelse af barnet, skriver Ritzau.

Tidligere lød det, at der også var særlig bestyrket mistanke om, at den sigtede havde til hensigt at begå seksuelle overgreb mod pigen.

Det kærede den sigtedes forsvarsadvoket Klaus Ewald dog til Venstre Landsret ifølge Ekstra Bladet og fik medhold i. Den fulde sigtelse fastholdes dog fortsat, lyder det.

Se også
Sagen om forsøg på babyvoldtægt: Nu er faren sigtet
Se også
Far til bortført spædbarn deler rørende besked til dig