Der er mandag morgen udbrudt drama i det centrale Aarhus, hvor en udrykning af brandvæsen og politi er ankommet
Mandag morgen kort før klokken 06.00 har Østjyllands Politi sammen med Østjyllands Brandvæsen været til stede på Max Müllers Gade i det centrale Aarhus.
Det oplyser Presse-fotos.dks udsendte.
Billeder fra stedet viser, at beredskabsstyrkernes arbejde centrerer sig omkring en opgang og en lejlighed, mens morgenmørket i gaden lyses op af udrykningskøretøjernes blå blink.
(Artiklen fortsætter under billederne)


Ifølge den indledende anmeldelse skyldes udrykningen til Max Müllers Gade, at der er udbrudt bygningsbrand i en lejlighed.
En beboer i opgangen oplyser til Presse-fotos.dks udsendte, at et stearinlys kan være årsagen til branden.
“Et stearinlys eller varm stearin er kommet på noget vasketøj, hvilket havde forårsaget branden. Det skulle være en mindre brand,” fortalte en beboer i opgangen til vores udsendte.
Den første del er ikke oplysninger, som redaktionen har kunne få be- eller afkræftet af Østjyllands Brandvæsen.
Til gengæld oplyser beredskabet til Aarhus Stiftstidende, at brandvæsenet ved 6-tiden er blevet færdige på stedet.
“Det var en mindre brand, siger operationschef ved Østjyllands Brandvæsen til mediet.
Branden blev slukket af personer på stedet, tilføjer han.
Ingen er kommet til skade.










