I en ny dokumentarserie på DR flytter vært Sanne Cigalge Benmouyal ind hos en række personligheder for at blive klogere på levemåder, der adskiller sig fra normen.
Hvad har et polyamorøst par, en OnlyFans-model og en MMA-kæmper tilfælles?
Ja, for det første lever de hver især på måder, der kan virke spøjse og fremmede for de fleste.
Og for det andet får de besøg af Sanne Cigale Benmouyal i en ny programserie på DR.
I ‘Ekstremt normalt’ har værten nemlig besluttet sig for at flytte ind hos en række mennesker, hvis levemåder ofte bliver mødt med fordomme og forundring.
(Artiklen fortsætter under billedet)

‘Dem vi ofte taler om, men sjældent taler med’
Idéen med ‘Ekstremt normalt’ er at gøre op med disse fordomme om mennesker, som de færreste rent faktisk tager sig tid til at forstå.
“Missionen er at gøre seerne klogere på mennesker og miljøer, vi ofte taler om, men sjældent taler med, og vise hvad der sker, når nysgerrighed og en åben tilgang får lov at fylde mere end dom og fordom,” siger Anna Seeberg, producent på ‘Ekstremt normalt’, i en pressemeddelelse.
I programmets fem episoder, kommer Sanne Cigale Benmouyal vidt omkring.
I et afsnit møder hun for eksempel den 44-årige mor til tre, Gitte Von G, som lever af at lave pornografisk indhold på OnlyFans.
Og så dykker hun ned i MMA’ens verden, hvor særligt mænd – men også en del kvinder – lever for at dominere deres modstandere i buret.
I ‘Ekstremt normalt’ kan du også møde et polyamorøst ægtepar, en ung kvinde, der har viet sit liv til den kristne tro og en familie med ni hjemmeskolede børn.
Ifølge Anna Seeberg bør programmet ramme bredt, om end det er lavet med en bestemt målgruppe i tankerne:
“Serien er tænkt til unge voksne og voksne i alderen 25–46 år, men de følelsesmæssige temaer – kærlighed, identitet, tro, familie og grænser – gør den relevant for et bredt publikum, der ønsker at blive klogere på deres medmennesker,” siger hun i en pressemeddelelse.
‘Ekstremt normalt’ får premiere på DRTV den 3. januar og på DR1 den 8. januar.