Nobels fredspris tildeles den venezuelanske politiker María Corina Machado.
Det oplyser den norske nobelkomité ved et pressemøde i Oslo fredag.
Hun modtager prisen for sit “arbejde med at fremme demokratiske rettigheder for Venezuelas befolkning”, lyder det i motiveringen fra komitéen.
Den 58-årige María Corina Machado er lederen af den demokratiske bevægelse i Venezuela, der kæmper for frie valg og folkevalgte regeringer.
(Artiklen fortsætter under billedet)

– Som leder af demokratibevægelsen i Venezuela er María Corina Machado et af de mest ekstraordinære eksempler på civilt mod i Latinamerika i nyere tid, lyder det i komitéens vurdering.
Hun er leder af oppositionspartiet Vente Venezuela, der har stået i opposition til den siddende præsident, Nicolás Maduro, der har regeret landet siden 2013.
Han blev af oppositionen – og særligt María Corina Machado – beskyldt for at begå valgsvindel, da han vandt præsidentvalget i 2024.
I 2023 annoncerede den nykårede nobelprismodtager selv sit kandidatur til præsidentvalget i 2024, men blev afvist at stille op af højesteretten i Venezuela.
Hun har i det seneste år levet i eksil, skriver Nobelprisen.
I 2010 blev María Corina Marchado valgt til parlamentet i Venezuela, hvor hun fik rekordmange stemmer.
I 2014 blev hun smidt ud af parlamentet af regimet, skriver Nobelprisen på sin hjemmeside.
Den venezuelanske politiker lever op til alle kravene for tildelingen af en prisen, lyder det fra komitéen.
– Hun har samlet sit lands opposition. Hun har aldrig vaklet i sin modstand mod militariseringen af det venezuelanske samfund. Hun har været standhaftig i sin støtte til en fredelig overgang til demokrati, skriver komitéen.
Med prisen følger en præmiesum på 11 millioner svenske kroner, svarende til cirka 7,5 millioner danske kroner.
Op til offentliggørelsen af prisen har USA’s præsident, Donald Trump, mere end antydet, at han gerne vil have tildelt prisen.
– De vil aldrig give mig en Nobels fredspris. Det er for dårligt. Jeg fortjener den, men de vil aldrig give den til mig, sagde præsidenten i februar.
Til offentliggørelsen af prisens modtager fredag blev formanden for den norske nobelkomité, Jørgen Wante Frydness, spurgt ind til Trumps kandidatur.
Her svarede han, at komitéen udelukkende baserede deres beslutning på “Alfred Nobels arbejde og vilje”.
Prisen bliver overrakt den 10. december, der er årsdagen for Alfred Nobels død.
Gruppe forulemper kvinde: Stikker to mænd ned for at hjælpe hende