‘Det er sindssygt’: Nuuks borgmester taler ud

Mange i den grønlandske hovedstad er bekymrede, fortæller borgmesteren.

Sindssygt og respektløst.

Sådan lyder det fra borgmesteren i den grønlandske hovedstad Nuuk om Donald Trumps gentagne tilnærmelser over for Grønland.

Samme dag mødet mellem Lars Løkke Rasmussen, Vivian Motzfeldt, J.D. Vance og Marco Rubio fandt sted, var det norske medie Dagbladet i Nuuk for at tale med byens borgmester, Avaaraq Olsen. Samtalen drejede sig om det eskalerende forhold til stormagten på den anden side af Atlanten.

Se også
“Frygtede et Zelenskyj-moment”: Løkke melder ud efter Grønlands skæbnemøde

Interviewet fandt sted på byens rådhus.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

“Det er en meget underlig tid, vi lever i. Den ændrer sig fra dag til dag,” siger Avaaraq Olsen om situationen.

Hun understreger, at alle – i hvert fald i Nuuk – er bekymrede.

“Jeg vil sige, at det nu er flertallet, der går rundt med bekymrende tanker. Alle er bekymrede. I hvert fald her i Nuuk,” siger Avaaraq Olsen.

Da mediet spørger ind til borgmesterens tanker om Donald Trumps ønske om at overtage Grønland, svarer hun:

“Det er sindssygt. Det er så respektløst. Og det er helt forkert. Det viser ingen forståelse for verdenssituationen, og heller ingen forståelse for vores land, for vores folk. Det er trist at være vidne til, og ikke mindst skræmmende.”

Amerikanere kommer til Danmark

Danmark tager i dag, fredag, imod en amerikansk delegation bestående af 11 kongresmedlemmer. Det oplyser Folketinget i en pressemeddelelse.

Delegationen tæller senatorerne Chris Coons, Dick Durbin, Peter Welch og Jeanne Shaheen fra Det Demokratiske Parti samt Thom Tillis og Lisa Murkowski fra Det Republikanske Parti.

Fra Repræsentanternes Hus deltager demokraterne Steny Hoyer, Gregory Meeks, Madeleine Dean, Sara Jacobs og Sarah McBride.

De 11 amerikanere skal mødes med medlemmer af Folketinget og et grønlandsk udvalg.

“Mødet har fokus på centrale udenrigs- og sikkerhedspolitiske emner, der har betydning for både rigsfællesskabet og det transatlantiske forhold,” lyder det fra Folketinget.

Se også
Magtfulde amerikanere sendes mod Danmark: Militærstyrker ankommer til Grønland

Korte videoer