Dele af en travl motorvej er i forbindelse med et færdselsuheld blevet afspærret. Trafikal kaos og forsinkelser rammer bilister i den travle fredagftentrafik
Et hav af bilister må fredag aften væbne sig med tålmodighed og slå koldt vand i blodet, efter et færdselsuheld på en travl motorvejsstrækning har skabt store forsinkelser.
Flere køretøjer er ifølge Vejdirektoratet involveret i færdselsuheldet, som har resulteret i, at et af de to spor på motorvejen er blevet afspærret.
Det har skabt massiv kø.
‘Uheld, Spor blokeret. Venstre spor spærret. Pas på. Forventet rejsetid op til 30 minutter’ lyder det på Vejdirektoratets trafikkort.
Billeder fra stedet viser, at flere ambulancer er kørt frem til sammenstødet, mens Presse-fotos.dk udsendte fortæller, at der er ‘meget udrykning’.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Færdselsuheldet er sket på E20 Fynske Motorvej i vestgående retning mellem <50> Odense SØ og <51> Odense S.
Vejdirektoratet oplyser, at bilister klokken 18.30 møder køen allerede kort før Odense. Det betyder, at køen i skrivende stund strækker sig omkring fen jukinter
Politi-, brand- og øvrigt redningsmandskab er ankommet til stedet, men beredskabet har under oprydningsarbejde på stedet kunne holde dele af motorvejen åbent, så bilister kan passere med stor forsigtighed.
Køen er klokken 18.30 dog stadig tiltagende.
‘Kø, Forlænget rejsetid: 10-30 minutter Uheld. Vi forventer der er ryddet op omkring kl. 19:00,’ oplyser Vejdirektoratet.


