De mest indtjenende danske numre i 2025 peger på en særlig tendens

Ni ud af ti numre på Koda-hitlisten har særligt én ting tilfælles. Det tegner et tydeligt billede af danskernes lyttevaner.

Traditionen tro har musikrettighedsorganisationen Koda udgivet deres årlige hitlister over de mest indtjenende danske musiknumre i ind- og udland i det forgangne år.

Hitlisterne samler tal fra blandt andet radiostationer, streamingtjenester og live-optrædener.

I Kodas pressemeddelelse, hvor de to top 10-lister præsenteres, peger organisationen på en særlig tendens, som gennemsyrer listen over de mest indtjenende numre herhjemme.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto.

‘Dansk musikhåndværk i særklasse’

Blandt de 10 numre på den danske Koda-hitliste findes der blot en enkelt sang, der ikke har en dansksproget tekst.

Det er Jonah Blacksmiths ’Up’, der indtager en fjerdeplads.

De resterende ni numre er skrevet på dansk.

Ifølge Koda kan den store dansksprogede tendens skyldes den nuværende verdenssituation.

Vi lever som bekendt i en tid, hvor diverse geopolitiske situationer har resulteret i stor usikkerhed. Og tallene peger på, at vi i denne tid har samlet os om musik, der er helt igennem dansk – også i sprog.

”Årets Koda-hitliste vidner om dansk musikhåndværk i særklasse og nogle danske sangskrivere, der med stærke melodier og ærlige tekster formår at tale direkte til danskernes hjerter. Samtidig er det interessant, at i en urolig tid som den vi lever i, er det musik med danske tekster og lyrik om de nære relationer, der dominerer hitlisten. Musik og tekst har en helt særlig evne til at skabe fællesskab og give os noget at samles om. Stort tillykke til alle sangskrivere på årets liste,” siger Gorm Arildsen, administrerende direktør i Koda, i en pressemeddelelse.

Popgruppe får stor genrejsning efter turbulent periode

En anden historie, der springer ud af Koda-hitlisten, skal findes i årets førsteplads.

Den indtages nemlig af popgruppen Blæst, der har gennemgået en turbulent tid i de seneste år.

De fik deres store gennembrud tilbage i 2022 med nummeret ’Juice’. Hittet skyllede ind over landet og katapulterede gruppen til stjernestatus på kort tid.

Det hele virkede dog til at gå lidt for hurtigt for de fire medlemmer. Senere samme år måtte de nemlig aflyse første del af deres store efterårsturné. Efterfølgende blev resten af turnéen ligeledes skrinlagt.

Årsagen var stress.

Blæst kom dog stærkt igen og spillede i de kommende år en række store, udsolgte koncerter. I 2023 – året efter deres rekordslående koncert under Roskilde Festivals åbningsdage – fik gruppen æren af at åbne den ikoniske Orange Scene.

Se også
Britiske dansepunkere spiller deres største danske koncert

Året efter blev der igen stukket en kæp i hjulet for Blæsts voldsomme momentum, da forsanger Fernanda Rosa meldte sin afsked med gruppen – få dage inden udgivelsen af debutalbummet ’Dine venner’.

Spørgsmålene til gruppens fremtid stod i kø. Kunne de overhovedet fortsætte uden stemmen, der var blevet synonym med Blæsts lyd?

I marts sidste år delte gruppen imidlertid nyheden om, at Sarah Sophie Malmros tiltrådte i rollen som forsanger.

Det var en ny begyndelse for Blæst, der skulle finde frem til en ny identitet med en ny stemme i front.

Nu, lidt over et år senere, står gruppen med hæderen som indehaveren af sidste års mest indtjenende danske nummer.

Den lidt bittersøde asterisk ved sejren er dog, at nummeret ’Elsker dig så meget’ stammer fra debutalbummet og dermed har Fernanda Rosas vokal i front.

Uanset hvad, tyder meget dog på, at navnet ’Blæst’ fortsat er i danskernes tanker. Og det tyder godt for gruppens fremtid.