Endnu et dansk navn melder sig ind i det amerikanske ‘DC Universe’-franchise i den kommende ‘Supergirl’-film.
Da James Gunn og Peter Safrans nye superheltefranchise ‘DC Universe’ for alvor blev skudt i gang i biograferne med sidste års ‘Superman’, var det med et overraskende dansk islæt på rollelisten.
Zlatko Burić fik nemlig markant skærmtid i filmen som Vasil Ghurkos, den autoritære præsident af fiktive Boravia.
I den kommende ‘Lanterns’-serie indtager Ulrich Thomsen rollen som skurken Sinestro.
Og nu kan endnu en dansker skrive sig ind i universet, der centrerer om kendte superhelte som Superman, Batman og Wonder Woman.
(Artiklen fortsætter under billedet)

En rolle af en anden verden
Det kom frem under et pressemøde i forbindelse med den kommende DR-serie ‘Uniformen’.
Her afslørede en af seriens stjerner, Clara Rosager, over for B.T., at hun medvirker i den kommende ‘DCU’-film ‘Supergirl’.
Skuespilleren, der fik sin debut i filmatiseringen af Jesper Wung-Sungs ‘En-to-tre-nu!’, kom nemlig direkte fra optagelser til filmen, da hun skulle indtage rollen som politiskoleeleven Freja Vermelin.
“Den (‘Supergirl’) havde jeg trænet op til i tre måneder, så jeg var i ret god form, da jeg skulle i gang med ‘Uniformen’,” fortæller hun til B.T.
Clara Rosager forklarer, at hun i ‘Supergirl’ spiller et blåt rumvæsen, som filmens hovedperson møder på vejen.
Hun spiller altså over for australske Milly Alcock, der blev introduceret i rollen som Supergirl i sidste års ‘Superman’.
Fra Marvel til DC
Rollen i ‘Supergirl’ er hverken den første internationale rolle eller den første medvirken i et superhelteunivers for den 29-årige Clara Rosager.
Hun har tidligere spillet over for verdensstjernen Kiera Knightley i rollen som ‘Miss Sweden’ Maj Christel Johansson i BAFTA-vinderen Philippa Lowthorpes ‘Missbehaviour’.
I 2022 havde hun en mindre rolle i ‘Morbius’ – en del af Sonys ‘Spider-Man Universe’.
Siden har hun også medvirket i den britiske Sky-serie ‘Devils’ og Netflix-serien ‘1899’.
I Danmark har Clara Rosager blandt andet gjort sig bemærket i film som ‘Journal 64’ og ‘Før frosten’.
Fra den 20. februar kan du opleve hende i DR’s ‘Uniformen’, mens ‘Supergirl’ har biografpremiere til sommer.