Med ambitiøse udstillinger og stram økonomistyring har det danske museum sikret sig et overskud på over én million kroner i 2024.
I 2024 opnåede kunstmuseet ARKEN et overskud på 1,044 millioner kroner, hvilket er en markant forbedring i forhold til et resultat på 156.000 kroner i 2023.
Det skriver ARKEN i en pressemeddelelse.
Resultatet markerer kulminationen på den økonomiske turn-around, som har fundet sted, siden direktør Marie Nipper tiltrådte for snart tre år siden.
Ifølge ARKEN er fremgangen således blandt andet et resultat af fortsat stram økonomistyring, et attraktivt udstillingsprogram og et øget kommercielt fokus – eksempelvis gennem events og arrangementer.
”På ARKEN har vi en grundforståelse af, at man ikke kan være et internationalt museum i dag uden at have en stærk lokal forankring på Vestegnen – den bliver vi ved med at udbygge i 2025. Men vi øver os også på i hverdagen at vende vores udfordringer til potentialer, at omstille os, når behovet opstår – og vise omverdenen, at museet som institution godt kan være bærer af en høj faglighed og kvalitet, samtidig med, at det nytænker museets form,” udtaler direktør Marie Nipper i pressemeddelelsen.
Det er især udstillinger som ’Anish Kapoor – UNSEEN’ og ’Solarstalgia – Julian Charriére’, der har sat ambitionsniveauet i vejret.
Den internationalt anerkendte samtidskunstner Anish Kapoors udstilling var eksempelvis den største i museets historie – og kunstnerens hidtil mest omfattende i Skandinavien.
På et tidspunkt var hele 11 byggepladser i gang samtidig, hvilket betød, at museet måtte holde lukket i længere perioder under opbygning og nedtagning af værkerne.
Det satte sit præg på årets besøgstal, som landede på 114.454 gæster mod 135.000 året før. Alligevel formåede ARKEN at levere et solidt økonomisk resultat i 2024 – og det internationale besøgstal steg.