To sjældne blomsteropstillinger føjer nyt kapitel til museets samling – og introducerer den første kvindelige barokmaler.
Når Nivaagaards Malerisamling slår dørene op den 17. juni, vil publikum kunne opleve en særlig nyerhvervelse: To sjældne blomsteropstillinger malet af den flamske kunstner Catharina Ykens II omkring 1687–1688.
Med erhvervelsen markerer museet således en historisk tilføjelse til sin samling, idet Ykens II bliver den første kvindelige kunstner repræsenteret i afdelingen for nederlandsk barok.
Det skriver Nivaagaards Malerisamling i en pressemeddelelse.
“Overlevende værker af kvindelige malere fra den nederlandske barok er sjældne, og vi er meget taknemmelige for, at det er lykkedes at erhverve disse to smukke værker af Catharina Ykens II. Blomsteropstillingen er blandt de motiver, som periodens flamske malere er særligt kendt for, men de har endnu ikke været repræsenteret i museets samling af nederlandsk barok,” fortæller museumsdirektør Andrea Rygg Karberg.
Catharina Ykens II (1659 – efter 1689) blev født ind i en kunstnerfamilie i Antwerpen. Hendes far, onkel og bror var alle malere, og Ykens IIs profession blev også registreret som maler. Tilføjelsen ’filia devot’ efter hendes navn i maleriernes inskription indikerer, at hun kan have levet i en religiøs tilknytning uden nødvendigvis at være nonne.
Mange kvindelige barokmalere i Nederlandene specialiserede sig i opstillinger med blomster og frugter – motiver, der i lang tid blev betragtet som mindre betydningsfulde af kunsthistorikere. I dag anerkendes de imidlertid for deres æstetiske kvalitet, historiske relevans og som en kunstform med sine egne udtryksmuligheder.
Der kendes i dag kun op til seks malerier fra Ykens IIs hånd, heriblandt disse to pendant-malerier. Malerierne vidner om en fin lethed og følsomhed i blomsternes detaljer.
Værkerne er erhvervet for midler fra Augustinus Fonden og Sportgoodsfonden.