Pladsmangel og dyrere musikere er ifølge festivalens arrangører blandt årsagerne til prisstigningen på 500 kroner.
Den danske festivalsommer er så småt ved at være forbi for i år.
Er du en af dem, der i løbet af de seneste måneder har skrålet med på dine favoritnumre med en fadøl i hånden, har du nok også oplevet, at det efterhånden gør lidt ondt på pengepungen at tage afsted på de største festivaler.
I 2022 lavede DR en undersøgelse, der viste, at prisstigningerne på de største danske festivaler overgik de generelle prisstigninger i samfundet.
Alligevel kommer det nok som et chok for mange, at en af de større sjællandske festivaler nu annoncerer, at prisen på en partoutbillet stiger med hele 500 kroner til næste års festival.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Det er Ringsted Festival, der nu melder en markant prisstigning ud. Prisen på en partoutbillet stiger nemlig fra 1995 kroner til 2495 kroner.
Det er en stigning på lidt over 25 procent.
Flere ændringer på vej
På festivalens hjemmeside begrundes prisstigningen med, at man vil lukke færre mennesker ind i 2026, da festivalpladsen var overbefolket i år. På baggrund af festivalgæsternes feedback, har man valgt at lukke 1000 færre ind til næste år.
Det er ifølge arrangørerne ikke en mulighed at flytte festivalen til et større sted. Man mener, at det vil sætte festivalens ‘DNA og unikhed’ i fare, hvis man flyttede festivalen væk fra Ringsted Lystanlæg.
Derudover nævner man også de stigende priser på musikere som en grund til prisstigningen.
I samme ombæring annoncerer festivalens arrangører også en anden markant ændring i billetsalget. For næste år bliver det udelukkende muligt at købe partoutbilletter. Det vil altså ikke være muligt at erhverve sig en éndagsbillet.
Den ændring skyldes i følge arrangørerne, at der var stor efterspørgsel på partoutbilletterne, der blev udsolgt lynhurtigt til dette års festival.