Tirsdag eftermiddag har adskillige hjemmesider og tjenester verden over store problemer. Også i Danmark mærkes nedbruddet.
Tjenester og hjemmesider verden over, herunder også i Danmark, oplever tirsdag eftermiddag store problemer.
Det skyldes, at den amerikanske sikkerhedsudbyder Cloudflare er nede.
Det oplyser virksomheden selv på deres hjemmeside.
‘Vi arbejder på at forstå den fulde effekt og afhjælpe dette problem. Flere opdateringer følger snart,’ skrives det.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Både danske og internationale hjemmesider er ramt af nedbruddet, herunder Spotify, X, Kaufmann, Synoptik, Nykredit, Nemlig, OK, Alm. Brand og Downdetector, skriver TV 2.
Videre skriver mediet, at også de danske myndigheders hjemmesider er ramte.
Det gælder blandt andet Folketingets og Justits- og Udenrigsministeriets hjemmesider, der skifter mellem at virke og ikke at virke.
I en senere melding fra Cloudflare lyder det, at mange tjenester virker, men fortsat er ustabile.
Ifølge TV 2 følger Styrelsen for Samfundssikkerhed situtionen.
‘Styrelsen for Samfundssikkerhed er opmærksom på, at Sikkerhedsudbyderen Cloudflare i øjeblikket oplever tekniske problemer, hvilket påvirker mange websites og online tjenester verden over’
‘Vi følger situationen og er i løbende dialog med relevante myndigheder,’ lyder det i en udtalelse.
Cloudflare har omkring 40.000.000 kunder verden over. ChatGPT, Spotify og X er nogle af de mest kendte kunder.