Danmark hædres internationalt: God nyhed for Ukraine

Skandinaviske lande herunder Danmark går nu sammen om et nyt initiativ for at støtte det ukrainske militær. Det betyder gode nyheder for det krigshærgede land, mens Danmark hædres internationalt – det kan du læse mere om under billedet

Danmark, Sverige og Norge går sammen om indkøb af våben fra USA til Ukraine i et nyt Nato-initiativ, som mandag så dagens lys for første gang.

Danmark støtter i første omgang med 580 millioner kroner. Det skriver Forsvarsministeriet på dets hjemmeside. Pengene skal blandt andet gå til det afgørende Patriot, som er det mest avancerede missilsystem fra USA.

“Ukraine er hårdt presset af især russiske luftangreb og har brug for yderligere militær støtte nu. Det er derfor positivt, at der igen åbnes for amerikanske våbenleverancer,” siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) i meddelelsen.

Initiativet blev drøftet på det store Nato-topmøde i Haag, og den danske forsvarsminister var i USA i juli for blandt andet at drøfte det og skubbe på.

På topmødet blev landene enige om at sende amerikanske våben fra deres lagre til Ukraine, hvorefter de vil blive erstattet af tilsvarende våben og systemer.

For at sikre en hurtig leverance har USA forpligtet sig på hurtig levering. Men det kan vise sig at blive den store udfordring, og den danske regering har tidligere været frustreret over, at amerikanske virksomheder ikke leverer hurtigt nok.

Danmark har været en af Ukraines største støtter, siden Rusland gik fuldtonet ind i landet i starten af 2022.

USA har gentagne gange sået tvivl om sin støtte, siden Donald Trump blev amerikansk præsident, og frygten har været, at Ukraine ikke fik adgang til Patriot-luftforsvarssystemet.

“Det er afgørende for Ukraines mulighed for at forsvare sig selv, at vi fortsat sikrer et transatlantisk samarbejde til støtte for Ukraine,” siger Troels Lund Poulsen.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Billeder fra byskiltet til Butja, hvor russiske styrker tilbage i 2022 foretog en massakre

Det danske bidrag ventes at gå til amerikansk luftforsvar og artilleri, og pengene kommer fra Ukraine-fonden.

Holland donerede som det første Nato-land mandag 3,7 milliarder kroner, og Nato bekræftede, at flere lande ventes at gå med i initiativet.

Den skandinaviske pakke har en samlet værdi af 3,2 milliarder kroner.

På det sociale medie X udtrykker forsvarsalliancens generalsekretær, Mark Rutte, taknemmelighed.

‘Taknemmelig for Danmark, Norge og Sverige for hurtig handling til at finansiere en pakke med amerikansk militær støtte til Ukraine. Det vil levere livreddende udstyr og kritiske forsyninger til frontlinjen, styrke Ukraines stilling og hjælpe dem med at hindre aggression i deres stræben efter varig fred,’ skriver han.

Kvindelige lærerpraktikanter var muslimer og ville derfor ikke give hånd til deres mandlige vejleder. Nu er der ny udvikling i sagen