Bygning raseres af flammer: Område afspærret hele natten

En voldsom brand har natten til mandag lagt store dele af en bygning i ruiner.

Flammerne står højt, og halvdelen af bygningen er allerede styrtet sammen, mens brandfolk fortsat forsøger at redde resten fra ilden.

Flere brandkøretøjer, politi og redningstjeneste er til stede i området, som nu er fuldstændigt afspærret. Beredskabet forventes at blive på stedet i flere timer endnu, mens slukningen står på.

Røgen fra branden kan ses på lang afstand, og store dele af kvarteret er præget af tung, grå røg og lugten af brændt træ og plast, forklarer Presse-fotos.dks udsendte.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Massive flammer har fortsat fat i bygningen

Brandfolk arbejder i røg og mørke, mens slangerne bugter sig ud over vejen, og lysmaster kaster skarpe kegler ned over ruinerne.

Indsatsen er koncentreret om at forhindre, at ilden spreder sig til nabobygninger. Ifølge oplysninger fra stedet er ingen personer meldt tilskadekomne for nuværende, men bygningen har lidt omfattende skader.

Branden er opstået i Aarslewsgade i Nykøbing Falster, hvor beredskabet fortsat arbejder sent onsdag aften.

Årsagen til branden er endnu ukendt, men teknikere forventes at gennemgå stedet, når området er sikret og temperaturen faldet. Brandvæsnet vil sandsynligvis fortsætte efterslukningsarbejdet natten igennem.

Vidner har hørt et højt brag efterfulgt af skrig. Nogle billeder i denne artikel kan fremstå voldsomme.