Brøndby fans dømt i uhyggelig sag: Et barn er offer

En uhyggelig hændelse på Brøndby Stadion har nu kostet to af klubbens fans en fængelsstraf. I episoden er blandt andet et barn involveret som offer, mens også en mand har fået følgeskader

En 28-årig og en 31-årig – begge Brøndby fans – har igennem sagen nægtet sig skyldig i anklagerne, men er nu alligevel blevet idømt fængslesstraffe for blandt andet en skræmmende hændelse på Brøndby Stadion.

Den ældste af de to har fået fire måneders fængsel for den voldsomme episode, mens han også er blevet kendt skyldig i en alvorlig forbrydelse begået mod to FCK-fans i en anden situation.

Den yngste er idømt et år og tre måneder, idet han fik udløst en reststraf fra tidligere domme. Det er alene fem måneder af straffen, der er ubetinget, og som dermed skal afsones.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Voldsom hændelse på tribunen under Brøndby-kamp
Illustrationsfoto
Se også
Sindssyge signaler fra Rusland: Atombomber bliver nu involveret i krigen

Det er anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi, der tirsdag oplyser om dommene på det sociale medie X.

Episoden på Brøndby Station skete den 16. marts 2025, hvor Brøndby IF mødte Silkeborg IF i et opgør, der endte 2-2.

Her udsatte mændene andre for fare ved at kaste kanonslag mod udebaneafsnittet på Brøndby Stadion.

Ingen kom alvorligt til skade som følge af de kastede kanonslag, men en mand fortalte i retten, at han havde fået tinnitus, hvilket var gået væk efter nogle måneder. Det fortæller anklager Natascha Poulsen fra Københavns Vestegns Politi.

Desuden har Bold tidligere kunne fortælle, at et af kanonslagene ‘umiddelbart eksploderede i nærheden af et barn, der kom gående ved siden af udebaneafsnittet’.

Ud over straffen for kanonslagene på Brøndby Stadion er den 31-årige også blevet dømt for at for ulovlig tvang ved at have truet to fans til at tage deres fodboldtrøjer og -halstørklæder af.

Ofrene her var FCK-fans, og episoden fandt sted efter midnat natten til den 17. marts.

Dommen til begge mænd blev afsagt mandag af Retten i Glostrup.

Anklager Natascha Poulsen mente, at kastet med kanonslag i sig selv burde koste tre måneders fængsel. Både hun og forsvarerne skævede til en landsretsdom fra sidste år, hvor en mand blev idømt to måneders fængsel for at have kastet kanonslag mod en målmand.

Men da der i denne sag var tale om to gerningsmænd, der i forening kastede kanonslag, skulle straffen et nøk op, mente Poulsen.

Begge dømte overvejer at anke.

Korte videoer