To heldige danskere er netop blevet mangemillionærer i Eurojackpot. Danske Spil har endnu ikke været i kontakt med vinderne – men nu bliver det afsløret, hvor i landet de bor
Lørdag morgen og formiddag går to danskere rundt med troen på, at deres weekend formentlig kommer til at ligne alle andre weekender.
Men det er langt fra tilfældet.
Ved fredag aftens trækning i Eurojackpot endte to kæmpegevinster nemlig i hænderne på to danskere.
Danske Spil har endnu ikke været i kontakt med dem – men virksomheden afslører nu, hvor i landet de bor henne.
(Artiklen fortsætter under billedet)

”Det er en fornøjelse at dele gevinster ud til glade danskere, og vi bliver i Danske Spil glade hver eneste gang, der bliver vundet en gevinst i vores lotterier. Også selvom det sker hver evig eneste uge. Når man vinder et stort beløb hos os, står vores særlige rådgivere klar til at sikre, at man får en god start på det nye kapitel i tilværelsen som millionær – eller mangemillionær,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil, om gevinsterne i Eurojackpot.
De to danskere vandt ved fredagens trækning en andenpræmie og en tredjepræmie i Eurojackpot.
Vinderen af andenpræmien er ifølge Danske Spil en heldig jyde, der bor i Randers Kommune.
Den person har spillet med via internettet og har vundet intet mindre end 5.787.953 kroner.
Vinderen af tredjepræmien har spillet Eurojackpot via sin telefon og har vundet 3.264.149 kroner. Den vinder er fra Aalborg, oplyser Danske Spil lørdag morgen i en pressemeddelelse.
Der var ingen, der vandt førstepræmien – så puljen vokser endnu en gang og er på tirsdag derfor på en kvart milliard. Nærmere bestemt 247 millioner kroner.
Selv om Danske Spil ikke har tal med de to vindere endnu, ønsker de dem stort tillykke med gevinsten.
Vindertallene var ved fredag aftens trækning 25, 35, 45, 46 og 50.
Stjernetallene var 4 og 8
