Brand bryder ud på fjerkræslagteri

Tirsdag eftermiddag er der udbrudt brand på et fjerkræslagteri. Både politi og brandvæsen er rykket ud til stedet, viser billeder

Et arbejde med tagpap har tirsdag eftermiddag resulteret i, at der er udbrudt brand på et dansk fjerkræslagteri.

Det oplyser Presse-fotos.dks udsendte til stedet.

“To brandstationer er her med sprøjte, tankbil og en stigevogn,” siger vores udsendte.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her ses en brandbil ankomme til stedet – se flere billeder nederst

Det er fjerkræslagteriet HKScan Denmark, der ligger i Vinderup mellem Skive og Holstebro, at der er udbrudt brand.

“Folkene på stedet havde egentlig iværksat noget slukning, da vi kom herud. De havde skåret taget op, var begyndt at slukke med pulverslukker og havde en slange oppe,” fortæller indsatsleder ved Nordvestjyllands Brandvæsen, Jean Warming, til TV Midtvest og tilføjer:

“Vi har sikret os, at det ikke har spredt sig. Vi har skåret noget ekstra tag op bare for at være sikre på, at det ikke har spredt sig yderligere, og så har vi bedt om, at der bliver sat en brandvagt på til at kontrollere taget i løbet af natten,” slutter indsatslederen til TV Midtvest.

Brandvæsenet har sent tirsdag eftermiddag forladt adressen igen. Der er ikke meldinger om, at nogen personer skal være kommet til skade.

Den i dag 37-årige Christian Rahbek er ved landsretten tirsdag blevet idømt halvandet års fængsel for ekstrem grov dyremishandling.