Bjergbestigere styrter i døden

Mandag blev der slået alarm, da gruppe på fire forsøgte at nå det højeste bjerg i New Zealand. To er døde.

Ligene af to bjergbestigere er blevet fundet, efter at de var styrtet ned fra New Zealands højeste bjerg. En af de dræbte er amerikansk statsborger.

Det oplyser lokalt politi ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Mændene var en del af en gruppe på fire – heriblandt to guider – som forsøgte at bestige bjerget Mount Cook, som også kaldes Aoraki.

Bjerget måler 3724 meter.

De to mænd styrtede ned fra bjergets vestlige side sent mandag, lyder det. Ingen af de to mænds navne er blevet offentliggjort af politiet.

Myndighederne blev alarmeret sent mandag aften lokal tid. Et redningshold fandt tirsdag morgen to medlemmer af gruppen, som var i god behold.

Helikoptere fortsatte eftersøgningen og fandt senere ligene af de to savnede bjergbestigere. Ligene blev bjærget tirsdag ved middagstid, lyder det.

– Vi kan nu begynde processen med at få disse mænd bragt tilbage til deres familier, siger den lokale politiinspektør Vicki Walker ifølge Reuters.

– Jeg vil gerne takke alle, der har været involveret i redningen og bjærgningen. Det har været en svær tid, især for familierne til de to bjergbestigere og lokalsamfundet, tilføjer han.

Er 3. verdenskrig tættere end nogensinde før? Putins nye udmelding giver kuldegysninger

Illustrationsfoto. Foto: Plentn / Wikimedia Commons