En række udrykningskøretøjer hastede fredag aften ud til et uheld, hvor en personbil har torpederet en ladvogn på motorvejen.
En alvorlig ulykke skete fredag aften, hvor flere udrykningskøretøjer måtte skynde sig til en travl motorvejsstrækning.
Billeder fra Presse-fotos.dk viser, hvordan en personbil og ladvogn har været impliceret i uheldet, og især ladvognen er blevet helt smadret af uheldet.
Ifølge vores udsendte hastede en ambulance fra stedet, efter at der var meldinger om en fastklemt.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Uheldet skete fredag aften omkring klokken 23.30 på E20 motorvejen fra Middelfart mod Odense mellem afkørslerne Nørre Aaby og Ejby.
Fyens Stiftstidende har lørdag morgen talt med Fyns Politi, som bekræfter, at der en person, der er kommet til skade som følge af uheldet.
En mand i 30’erne, der kørte personbilen, er blevet kørt på Odense Universitetshospital, lyder det. Han er desuden sigtet for at køre i narko- og alkoholpåvirket tilstand.
Det er ifølge politiet personbilen, der har påkørt ladvognen i høj fart.
“Personbilen kom med meget høj fart. Det ved vi fra andre bilister, som den overhaler på vej frem mod ulykkesstedet, og ladvognen kunne ikke rigtig gøre noget for at undgå det, siger Sten Nyland, der er vagtchef hos Fyns Politi, til mediet.
Til Presse-fotos.dk siger vagtchef hos Fyns Politi Milan Sayfabad, at personen, der blev kørt til hospitalet, er uden for livsfare.
Politiet vil undersøge årsagen til, at ulykken er sket, fortæller han.
Motorvejen var kortvarigt delvist spærret fredag mod midnat, men er åbnet op igen.


