Bil går i brand midt på vejen

Adskillige udrykningskøretøjer er tirsdag eftermiddag ankommet på en vej, efter en bil pludselig er brudt i brand.

“Den er gået i brand under kørsel.”

Sådan lyder det tirsdag eftermiddag fra Presse-fotos.dk’s udsendte, der er til stede på en vej, hvor en bil står i brand.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Brandvæsnet har rullet en brandslange ud i bekæmpelsen af branden.

Billeder fra Ålandsvej i Viborg viser, at flere af brandvæsnets udrykningskøretøjer befinder sig på vejen. Derudover er politiet også ankommet.

På stedet står en Kia, der har tydelige brandskader på den forreste del af køretøjet. Flere mørke plamager på kølerhjelmen indikerer, at det øjensynligt er derunder, at branden har hærget.

Ifølge TV Midtvest fik en slamsuger slukket branden allerede inden man ankom på stedet.

Den konkrete brandårsag er dog endnu ikke bekræftet fra officielt hold.

Der er ingen melding om personskade som følge af hændelsen.

I mange timer har politiet været til stede på en adresse, hvor teknikere, hunde og betjente er i gang med at arbejde. Nu kan politiet oplyse, at man har fundet en død kvinde.