Bil brager ud over skrænt og lander i å

En bilist kørte sent mandag ud over autoværnet, ned ad en skrænt og landede til sidst i en å. Adskillige udrykningskøretøjer var på stedet.

“Ambulance og læge kørte fra stedet med blink og horn.”

Sådan lød det natten til tirsdag fra Presse-fotos.dk’s udsendte, der var til stede i området, hvor en bilist sent mandag var forulykket på voldsom vis.

På stedet, hvor bilisten var kørt ud over autoværnet, ned ad en skrænt og til sidst ned i en å, var adskillige udrykningskøretøjer til stede.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Politiet undersøgte blandt andet det forulykkede køretøj – du kan se en video fra stedet øverst i artiklen.

“Der var flere forskellige køretøjer til stede: Ambulance, lægebil, politibil, indsatslederbil, miljøbil, autosprøjte, tankvogn og redningsvogn,” forklarer vores udsendte om tilstedeværelsen på Kjellerupvej ved Rødkærsbro i Midtjylland.

Til TV Midtvest fortæller Jan Nørum, der er vagtchef ved Midt- og Vestjyllands Politi, at en 47-årig mand sad bag rattet.

Ifølge vagtchefen havde mandens smartwatch slået alarm, efter han forulykkede. Da politiet ankom til stedet var hans bil i åen, mens han selv stod ved siden af.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Det er denne skrænt, som manden er kørt ud over – du kan se flere billeder nederst i artiklen.

Den 47-årige er sigtet for spirituskørsel, fortæller han.

“Vi havde en mistanke om, at han var påvirket. Han fik derfor taget en blodprøve og blev sigtet for spirituskørsel,” siger Jan Nørum til mediet.

Vagtchefen bekræfter, at billisten er blevet fragtet til Viborg Sygehus, men hans tilstand er ukendt, forklarer han.

Presse-fotos.dk følger sagen og opdaterer, hvis ny information kommer frem.

Fire teenagere har ifølge politiet begået et bestialsk og blodigt overfald. Til overfaldet brugte de blandt andet en sabellignende genstand.