Beredskabsstyrker haster mod thaimassage i Slagelse

Både politi og brandvæsen er netop hastet ud til en thaimassage i Slagelse efter at have modtaget et alarmopkald fra stedet

Søndag formiddag klokken 10.33 har alarmcentralen modtaget en anmeldelse om et forhold i en kælder på Bjergbygade i Slagelse, hvor en fodterapeut og thaimassage har adresse.

På grund af anmeldelsen er Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi og brandvæsenetblevet sendt ud i flere udrykningskøretøjer.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Her har brandvæsenet klaret opgaven på stedet

Fremme ved adressen befinder også Presse-fotos.dks udsendte sig. Ifølge ham lyder den indledende anmeldelse på, at der er udbrudt bygningsbrand.

“Vidne fortæller, at røg kan ses, og at der kan lugtes brændt gummi i området,” fortæller vores udsendte og tilføjer:

“Branden er tilsyneladende hurtigt blevet slukket, og brandvæsenet og politiet har hurtigt kunne forlade stedet igen.”

Presse-fotos.dk er ikke bekendt med de nærmere omstændigheder, men der er umiddelbart ikke nogen tegn på en større brand eller personskade i forbindelse med hændelsen.

Det er højst sandsynligt spærring af luftvejene – altså kvælning – der har kostet livet hos en kvinde, som er blevet fundet død på en mark