Barn brænder levende ved Netto-butik: Læger kæmper for livet

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Beboer blev vækket af højt brag og løb ud på gaden, hvor en dreng lå under brændende knallert

En 15-årig dreng meldes lørdag formiddag uden for livsfare efter en alvorlig knallertulykke i Frederiksværk natten til lørdag.

Drengens pårørende er blevet underrettet, oplyser vagtchef Rune Mandrup fra Nordsjællands Politi om ulykken, som skete klokken 03.05 på Nyhusgade tæt ved Netto i det centrale Frederiksværk.

– En beboer vågner ved, at der lyder et højt brag ude fra gaden og løber udenfor. Her ligger der en 15-årig dreng under en knallert, og der er gået ild i både knallerten og i drengen, fortæller Rune Mandrup.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Det var her, at branden foregik

Alvorlige brandskader kræver specialiseret behandling, og drengen blev derfor hastet til Rigshospitalets Traumecenter i København – transporten foregik i helikopter.

– Fordi han var forbrændt på mere end ti procent af kroppen, så kunne man i første omgang ikke erklære ham uden for livsfare. Men meldingen her til formiddag er, at han er uden for livsfare, men i kritisk tilstand, fortæller vagtchefen.

Nordsjællands Politi arbejder nu på at finde årsagen til ulykken. Blandt andet er ulykkesstedet blevet undersøgt af en bilinspektør, som har speciale i netop den slags.

Også knallerten er blevet sendt til tekniske undersøgelser. Blandt andet skal det klarlægges, hvordan den kunne bryde i brand, ligesom man vil forsøge at afdække om forhold ved knallerten kan have haft en betydning i forhold til ulykken.

/ritzau/

Annonce

Annonce