En dreng er kommet alvorligt til skade i en ulykke, hvor han har ramt et træ. En anden ung mand har også været involveret i ulykken.
Politiet og akutberedskabet hastede ud, da man fik melding om en soloulykke, hvor en 17-årig dreng og en 18-årig mand var involveret.
Ved ankomsten til stedet blev det konstateret, at den 17-årige havde akut brug for hjælp og derfor blev han hastet til hospitalet med politieskorte.
(Artiklen fortsætter under billedet)

“De to yngre mænd kørte på en ATV, hvor de mødte en modkørende bil. ATV’en trak ud i højre side af vejen, hvorefter den 17-årige fører mistede kontrollen og ramte træet”.
Det fortæller Kresten Lund Breinhild, som er politikommissær ved lokalpolitiet i Silkeborg om ulykken ved på Hedeagervej i Skorup ved Fårvang i Silkeborg Kommune til TV Midtvest.
Begge mænd bar ikke hjelm og derfor var der risiko for, at den 17-årige havde fået alvorlige skader i hovedet, hvorfor man fik hastet drengen afsted med politieskorte.
Efterfølgende er dog oplyst, at teenageren ikke længere er i livsfare.