Alvorlig hændelse midt i København: Fjerner blod fra fortov

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Der er fredag eftermiddag sket en voldsom hændelse i København, hvor en turistbus har kørt et ægtepar ned.

Fredag eftermiddag er der sket en alvorlig hændelse i København, hvor en turistbus har kørt et ægtepar ned.

Politiet er derfor til stede og skyller blod fra fortovet, mens turistbussen er blevet tømt og området spærret af.

Det viser billeder fra Presse-fotos.dks udsendte.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Politiet forsøger at fjerne blodet fra fortovet.

Ulykken er sket i et stort kryds på Amager Boulevard.

Det er et australsk ægtepar, der er blevet ramt af bussen. Det fortæller vagtchef hos Københavns Politi Rune Nørgaard til Ekstra Bladet.

Han fortæller desuden til mediet, at de er blevet kørt på skadestuen, men ikke er i kritisk tilstand, efter at de blev ramt af bussen.

“Det, der umiddelbart tegner sig, er, at uheldet er sket i forbindelse med, at man skal holde ind ved busstoppestedet, hvor bussen er kørt stille ind,” siger vagtchefen til mediet.

Politiet har ikke en tidshorisont for, hvornår de er færdige på stedet, lyder det.

Trafikken er kun påvirket et begrænset omfang.

Presse-fotos.dk følger sagen.

Se også
Vejle: Færdselsuheld på motorvejen
Annonce

Annonce