Beredskabsminister med stor udmelding: Danskere skal være klar til krise

Regeringen lancerer totalberedskab og afsætter over en milliard kroner til akutpakke.

Verden ændrer sig med drastiske skridt.

Det skal Danmark også.

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab, hvor regeringen lancerer et “totalberedskab”.

Krig i Europa, hybridkrig mod NATO og ekstreme vejrfænomener fremhæves som grundlag for etableringen af det helt nye beredskab.

Dertil afsætter regeringen 1,2 milliarder kroner i 2026 til en akutpakke til det danske beredskabsområde.

Akutpakken omfatter blandt andet etablering af et nyt vandberedskab samt beredskabsindsatser i Grønland.

(Artiklen fortsætter under faktaboksen)

Ifølge minister for Samfundssikkerhed og Beredskab, Torsten Schack Pedersen, handler det ikke længere “om vi bliver udfordret”, men derimod “hvordan vi vælger at stå imod”.

“Danmark er et godt og trygt land at leve i, men verden forandrer sig hastigt. Den bliver mere usikker. Spørgsmålet er ikke længere, om vi bliver udfordret. Spørgsmålet er, hvordan vi vælger at stå imod. Derfor har vi brug for et totalberedskab, hvor myndighederne, virksomhederne, organisationerne og danskerne står sammen. Når vi hver især tager ansvar og er beredte, så står Danmark stærkest. Det bakker vi op med en akutpakke, hvor der foretages en milliardinvestering i styrkelsen af beredskabet her og nu,” siger Torsten Schack Pedersen.

Akutpakken skal give staten, kommunerne og regionerne mulighed for at gennemføre konkrete tiltag, der beskytter mod uønskede hændelser.

Men det er ikke nok alene. Også borgerne har ansvar for deres egen sikkerhed, lyder det.

“Det er en indsats for den enkelte borger, virksomheder og myndigheder, så det er alle sammen, der bidrager til at gøre vores samfund robust. Det er vigtigt, at vi som borgere tager personligt ansvar og kan klare os selv i 72 timer, hvis det kræves,” siger Torsten Schack Pedersen ifølge Ritzau via Ekstra Bladet.

Se også
Tilføjer navn kort før valg: Kravler op på stemmesedlen

Korte videoer