Advarsel til billister: Motorvej spærret i ugevis

Bilister i Nordjylland skal væbne sig med stor tålmodighed de kommende uger.

En 17 kilometer lang strækning mellem Hjørring og Hirtshals får nemlig en større opgradering, og det betyder omfattende spærringer ved særligt Hjørring.

Ifølge Hjørring Kommune er til- og frakørsel i nordlig retning ved Hjørring C samt tilkørsel ved Hjørring S lukket i perioden fra 10. april til 21. april.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Central motorvejsstrækning bliver spærret i flere uger.

Det kan give massiv trafik – særligt i myldretiden.

Derfor anbefales bilister, der kommer fra syd, at benytte frakørsel Hjørring N for at undgå kø ved Hjørring S.

Arbejdet omfatter blandt andet fræsning af asfalt, reparation af underlag og udlægning af ny belægning med friske vejstriber. Projektet udføres i etaper og starter ved Hjørring.

Hos Vejdirektoratet beklager man de gener, arbejdet kan medføre, men understreger, at det er nødvendigt for at forbedre vejens kvalitet.

Hele projektet forventes færdigt i Hirtshals om cirka seks uger – dog med forbehold for, at vejret kan forsinke arbejdet.

Se også
Voldsomt sammenstød: Person skal skæres fri
Se også
Voldsomt trafikuheld i hovedstaden: Kostede fører livet
Se også
Motorvejskaos: Kæmpe uheld i hovedstadsområdet