Lidl har gennem de seneste mange år bevist sig som en særdeles populær mulighed, når danskere skal handle ind. Det er ikke længe siden, at det kom frem, at noget nyt var på vej, og nu er endnu en stor ændring undervejs.
Mange danskere går hver dag ind gennem vindfanget i videre ind i Lidl, når der skal handles ind til hverdagen.
Supermarkedskæden, der siden 2005 har fungeret som mange danskeres foretrukne supermarked, oplyste tidligere i oktober, at en ændring var på vej.
I forbindelse med et nyt butikskoncept lød det, at alle butikker skal ombygges, inden for det næste år.
En central del af konceptet bliver, at kædens butikker får flere varer på hylderne.
Nu er en anden meget stor ændring på vej for Lidl.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Kæden, der har 171 butikker i Danmark, skriver nemlig i en pressemeddelelse, at der nu sker et omfattende skifte.
Fortsætter ufortrødent trods skifte
Fra marts 2027 kommer Florian Naegele nemlig til som CEO for Lidl Danmark.
Med i rygsækken har han mere end ti års erfaring som CEO i adskellige europæiske lande.
Han overtaget jobbet fra Georgios Tokatlis, der bliver ny CEO for supermarkedet i Grækenland.
”Det har været en fornøjelse at være en del af Lidl Danmark, og jeg ser også frem til at tiltræde hos Lidl Grækenland. Florian Naegele bringer en masse erfaring med sig, og jeg er overbevist om, at Lidl Danmark er i trygge hænder med Florian ved roret,” udtaler Georgios Tokatlis og tilføjer:
”Lidl Danmark står i en stærk position. Vores faste lave priser virker og har i den grad vundet genklang hos kunderne. Vi er netop blevet kåret som det billigste supermarked for femte måned i træk. Vi har igangsat en massiv investering i ombygningen af alle butikker. Alle disse indsatser fortsætter ufortrødent med den nye CEO for Danmark. Jeg er virkelig stolt over, at jeg fik muligheden for at bidrage til Lidl Danmarks rejse.”


