Det er en vild historie, hvor to ældre herrer var endt i slagsmål om en solstol på en populær feriedestination.
Det er en opsigtsvækkende historie, der nu skaber stor opmærksomhed.
Noget, der burde have været helt almindeligt, tog pludselig en voldsom drejning.
Situationen udviklede sig på en måde, som de færreste havde forventet.
Og nu efterforskes den usædvanlige hændelse.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Græsk politi undersøger lige nu dødsfaldet på en 82-årig mand efter en slåskamp over nogle solstole.
Det skriver The Guardian.
Man var ankommet til det populære badested Vouliagmeni ved 10-tiden søndag morgen i håbet om at kunne sikre en solseng.
Men hurtigt endte han i en diskussion med en anden 76-årig mand, som han ifølge græske myndigheder ikke kendte på forhånd, da han fandt ud af, at hans drømme om en solseng var ovre.
Og derfor endte to mænd altså hurtigt med at komme op at slås, hvor flere andre angiveligt også skulle have deltaget i slåskampen.
Det er dog uklart, om det var den nu afdøde mands kone, som var med i slagsmålet.
“På trods af lægernes indsats bukkede den ældre mand under for sine kvæstelser omkring kl. 11.00.” Der blev straks bestilt en obduktion, og indtil videre tyder det på, at manden mistede sit liv som følge af et hjertestop.
Politiet anholdt den 76-årige og i første omgang en 21-årig kvinde, der var sammen med ham.
Lederen af badeanstalten blev også tilbageholdt med henblik på afhøring.
“Hændelsen efterforskes,” udtalte en kilde, der betegnede slagsmålet som usædvanligt.
“I Grækenland giver man udtryk for uenighed med højlydt råben og skrigen, ikke med nævekampe som denne – især ikke mellem to ældre mænd. Jeg tror, det er derfor, det virker så chokerende.”
Myndighederne oplyser, at “alle involverede” i hændelsen ville blive fremstillet for en dommer.
