DF vil slå hårdt ned på skolebørn: “Hvis eleverne ikke kan finde ud af det, skal de have eftersidning”

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

De danske skoleelever klarer sig historisk dårligt, står det klart efter en international undersøgelse. Dansk Folkeparti mener, at de har løsningen: Kæft, trit og retning.

De danske tal fra den seneste PISA-undersøgelse, der måler 15-åriges kompetencer internationalt, har sendt chokbølger gennem det politiske landskab.

Statsminister Mette Frederiksen har indkaldt til pressemøde, hvor hun sammen med en række ministre vil reagere på resultaterne.

Tallene har nemlig aldrig været dårligere, siden man i 2000 begyndte at måle.

Tilbagegangen er værst i elevernes læseevner, men også i matematik og naturfag går det skidt.

Hvis det står til Dansk Folkeparti skal løsningen findes i de gamle dyder.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto. Foto: Adobe Stock.

Der er nemlig ifølge partiets gruppeformand Alex Ahrendtsen brug for at blive strammet op. Og det gøres bedst med en fast hånd, lyder det.

Det siger han til TV 2 Fyn.

“Står det til Dansk Folkeparti, så skal vi tilbage til de gode gamle dyder. Det vil sige disciplin i skolen, læreren er en myndighed, og eleverne hører efter. At de laver lektier. At vi får karakterer fra 4. klasse. At vi får bøgerne ind og skærmene ud, og vi får mobiltelefonerne helt ud,” siger han og fortsætter:

“Der skal være ro i klasserne, og hvis eleverne ikke kan finde ud af det, så skal de have en eftersidning. Og så kræver det en kulturændring blandt skolefolkene, blandt lærerne. At det er den vej, vi skal gå.”

Selvom Alex Ahrendtsen fremhæver skolens og lærerens ansvar på området, skal forældrene også løfte deres del af opgaven.

Ifølge DF’eren har mor og far nemlig et stort ansvar for, at eleverne får lavet deres lektier.

BreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreaking
Annonce
Annonce
Annonce