Chok i lokalsamfund: Dreng overfaldet på folkeskole

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Hvad der skulle have været en ganske almindelig skoledag, udviklede sig pludselig til en uhyggelig formiddag.

En meget ubehagelig sag har torsdag formiddag fundet sted på en folkeskole kort før frokostid.

Bevæbnet med peberspray gik to drenge ind på en folkeskole, hvor de målrettet gik efter en elev i udskolingen med et formål.

Situationen udviklede sig efterfølgende til en voldsom episode.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Episoden fandt sted på Vestergårdsskolen.

Det oplyser Østjyllands Politi på Politi Update torsdag eftermiddag.

“Klokken 11.35 fik vi en anmeldelse om, at to drenge var gået ind på Vestergårdsskolen i Viby J, hvor de havde opsøgt en elev fra udskolingen og overfaldt ham med spark, slag og peberspray. Herefter stak de af fra stedet,” skriver Østjyllands Politi.

De oplyser, at eleven ikke kom alvorligt til skade.

“Vi var hurtigt efter anmeldelsen på stedet og er i fuld gang med at efterforske sagen samt tale med Aarhus Kommune og skolens ledelse om, hvordan vi kan hjælpe med skabe tryghed for både elever, forældre og ansatte” skriver de efterfølgende.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Episoden fandt sted på Vestergårdsskolen.

Politiet oplyser, at gerningsmændende gik målrettet efter den bestemte elev.

“Gerningsmændene gik målrettet efter en bestemt elev, som den ene formentligt har en uoverensstemmelse med.”

De understreger derfor, at forældre til børn på skolen ikke skal være nervøse for at sende deres børn afsted i skole fredag.

“Vi er i god dialog med skolen nu, og vi har ingen grund til at tro, at man skal være bekymret ved at sende sine børn afsted i morgen.”

Tegning på skolens bygning.

Annonce
Annonce
Annonce