Rasmus Højgaard var tæt på en historisk sejr i USA, men tre bogeys trak gevaldigt ned for danskeren.
Golfspilleren Rasmus Højgaard slutter på en fjerdeplads efter fjerde og sidste runde i PGA Tour-turneringen Rocket Classic i Detroit i USA.
Højgaard havde spillet sig i en fremragende position med en fantastisk tredje runde lørdag.
Her tangerede han banerekorden i Rocket Classic med en runde i ni slag under par og indledte finaledagen på en delt tredjeplads.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Finalerunden begyndte knap så godt, da danskeren lavede sin første bogey siden fredag allerede på andet hul.
Han svarede dog hurtigt igen med en birdie på tredje hul.
På fjerde hul leverede Højgaard en eagle, som for alvor bragte ham med i kampen om sejren.
Yderligere birdies på ottende og tiende hul sendte ham alene i front.
Presset steg dog, og på 11. hul missede han et putt fra omkring halvanden meter, hvilket kostede en bogey og førerpositionen.
Også på 18. og sidste hul blev det til en bogey for den 25-årige dansker.
Danskeren gik runden i 68 slag, hvilket er tre under par.
Danskeren endte i alt 14 slag under par i turneringen. Det er fire slag efter turneringens vinder, amerikanske Michael Thorbjornsen.
Det betyder, at Højgaard får knap 3,2 millioner kroner i præmiepenge.
Der var en førstepræmie på 1,8 millioner dollar, svarende til omkring 11,7 millioner kroner, på højkant.
Den samlede præmiesum i turneringen var på 10 millioner dollar, hvilket svarer til cirka 65 millioner kroner.
Også Rasmus Højgaards tvillingebror, Nicolai Højgaard, og Thorbjørn Olesen var med i finalerunden i Detroit.
Olesen sluttede på en delt 38.-plads, mens Nicolai Højgaard endte på en delt 61.-plads.
RITZAU