Transfervinduet er for alvor kommet i gang i Danmark.
Der har været pause i den danske Superliga.
Og det betyder normalt et hav af transfernyheder og spændende rygter om fodboldspillerne.
I år har der dog været meget stille på rygtebørsen, da dette års VM har sat lidt en prop i det spil.
Men nu er Spanien mestre, og de danske hold begynder så langsomt at rykke på sig. Og det sender bølger ned gennem de danske ligaer.
(Artiklen fortsætter efter billedet)

En af de tidlige transfernyheder var, da Silkeborg sikrede sig en ny offensiv spiller til deres trup.
Lucas Riisgaard blev præsenteret, før Silkeborg skulle spille deres debutkamp mod Randers FC.
Han kom fra Aarhus Fremad, og efter salget af Lucas Riisgaard opstod der et behov for at tilføre offensiven en ekstra kantspiller til den aarhusianske 1. divisionsklub.
Men det ser nu ud til, at det hul er blevet lappet med den finske spiller Linus Rönnberg.
“Vi har store forventninger til Linus. Han kommer til Aarhus Fremad i en god alder, med værdifuld erfaring og et stort udviklingspotentiale. Vi glæder os til at se ham folde sine kvaliteter ud i vores miljø,” fortæller rekrutteringsansvarlig Lauritz Hørby på Aarhus Fremads Facebookside og fortsætter:
“Linus kommer med en spændende baggrund som et meget lovende talent i Finland, og siden har han samlet værdifuld erfaring gennem ophold i både finsk og polsk fodbold. Gennem dialogen med ham har vi mødt en ydmyg, ambitiøs og hårdtarbejdende spiller, som passer rigtig godt ind i den kultur, vi ønsker i Aarhus Fremad. Vi har tidligere haft succes med at udvikle spillere, der måske har taget en lidt utraditionel vej, og vi tror på, at Linus kan blive den næste i rækken.”
Aarhus-klubben har gennem det seneste år arbejdet målrettet på at udvide deres scouting og rekruttering til nye markeder, særligt i Norden og Østeuropa. Derfor er det også glædeligt, at det har båret frugt, og at det er lykkedes at hente både Linus Rönnberg og Ingimar Kristjánsson fra Island denne sommer, mener klubben.