Kendis-iværksætter ramt af indbrud: Tyv slap væk med værdier for 300.000 kroner

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Iværksætteren blev vækket af en dramatisk besked midt om natten, mens han var væk hjemmefra. En indbrudstyv havde brudt ind i strandvejsvillaen i Skodsborg og tømt familiens værdier – blandt andet dyre designertasker og smykker.

Den kendte iværksætter Martin Thorborg er blevet det seneste offer i en omfattende indbrudsbølge, der lige nu rammer flere hjem i Nordsjælland.

Mens Thorborg opholdt sig på Bornholm, gik alarmen i hans villa i Skodsborg. Midt om natten fik han beskeden fra alarmselskabet: En person bevægede sig rundt inde i hjemmet, og politiet var på vej.

Det skriver B.T.

(Artiklen fortsætter under billedet)

(Arkivfoto af Martin Thorborg)
Se også
Kæmpe bombe: Janni Ree er tiltalt

“Jeg stod og grillede pølser og hyggede mig. Så gik jeg i seng, og så ringede alarmselskabet omkring klokken to om natten og fortalte, at en eller anden kravlede rundt i vores hus, og politiet var på vej,” fortæller Martin Thorborg til B.T.

Indbrudstyven nåede dog at slippe væk med store værdier fra hjemmet.

Ifølge Thorborg er der blevet stjålet tasker og smykker for omkring 300.000 kroner – herunder en “røvdyr” Chanel-taske, som hans kone ejede.

“Og så nåede han at løbe med min kones tasker og nogle smykker,” fortæller iværksætteren.

Et billede, som Thorborg har delt på sociale medier, viser efterfølgende en smykkeskuffe liggende smidt på gulvet i hjemmet efter indbruddet.

Politiet henlagde sagen efter få dage

Indbruddet kommer samtidig med, at Nordsjællands Politi har advaret om en markant stigning i villaindbrud.

Ved udgangen af juni havde politikredsen registreret 10 procent flere villaindbrud sammenlignet med samme periode året før.

Politiet har tidligere peget på, at mange af sagerne kan være begået af omrejsende kriminelle grupper, som opholder sig kort tid i Danmark.

For Martin Thorborg blev sagen dog hurtigt afsluttet.

Han fortæller, at politiet henlagde sagen efter blot to dage, hvilket har efterladt ham med blandede følelser.

Man kan godt undre sig lidt over, med alle de skattekroner, man betaler, at der sker så lidt. Men til deres ros skal det dog siges, at politiet kom relativt hurtigt, fortæller han.

Tyven brugte kendt metode

Ifølge Thorborg tyder meget på, at gerningsmanden har brugt en metode, politiet kender fra mange lignende sager.

Et vindue blev brudt op, hvorefter tyven kunne komme ind i boligen og gå efter de værdifulde genstande.

Thorborg fortæller, at tyven især gik efter konens luksustasker og smykker, mens han selv ikke havde mange værdier liggende.

Men det er alt sammen kun min kones, for jeg ejer ikke noget af værdi, ifølge Thorborg.

Indbruddet har især ramt familien personligt, fortæller han, og konen er naturligt påvirket efter episoden.

Med en fortsat stigning i indbrud i Nordsjælland frygter flere boligejere nu, at de kan blive næste mål for de omrejsende tyve.

Annonce
Annonce
Annonce