Lech Poznań skal spille på højese niveau når de møder AGF mener Niels Frederiksen
Intet er afgjort endnu.
Det vurderer Niels Frederiksen, som er træner for det polske mesterhold i fodbold, Lech Poznań, forud for onsdagens returkamp i Polen mod AGF i Champions League-kvalifikationen.
Niels Frederiksens mandskab vandt ellers den første kamp på dansk grund med 4-1.
Men det betyder ikke, at man kan slappe af til returkampen, hvor det hele skal afgøres, mener Niels Frederiksen.
“Vi betragter ikke tingene som afgjort. Vi skal ud og præstere på vores bedste niveau i morgen (onsdag, red.) og forhåbentlig tage en sejr mere. Det er det, vi går efter,” siger han til Bold.
I den første kamp mellem holdene spillede AGF i undertal i over en halvleg, efter at keeper Jesper Hansen fik direkte rødt kort før pausen ved stillingen 1-0 til polakkerne.
Kampen kommer, efter at den tidligere Brøndby IF-træner måtte se sit polske mandskab spille 0-0 i deres første kamp i den polske liga.
Opgøret var mod Cracovia, som sidste år sluttede som nummer 13 i den bedste polske liga, som Lech Poznań vandt.
Også AGF tager til Europa-opgøret med et remis i bagagen, da de mødte Niels Frederiksens gamle hold, Brøndby IF, i sæsonstarteren på hjemmebane.
Her var AGF nede med et mål langt ind i anden halvleg, hvorefter Brøndbys nyslåede anfører, Luis Binks, lavede et dumt og unødvendigt straffespark på Tobias Bech.
Anfører Kristian Arnstad tog sig sikkert af straffesparket, og han udlignede dermed til 1-1.
Onsdagens kamp mellem AGF og Lech Poznań spilles klokken 19.00.
Der er dog fortsat muligheder for AGF, hvis det skulle ske, at man ikke kan vende opgøret mod Lech Poznań.
Hvis AGF taber, ryger holdet videre til 3. kvalifikationsrunde i Europa League, hvor holdet får en ny mulighed for at spille sig videre til Europa League-ligafasen.