Dansk verdensstjerne til stede ved dødeligt-angreb

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Den danske sanger og nyudklækkede verdensstjerne Søren Torpegaard var til stede ved Pride-fejringen lørdag aften, da en stor menneskemængde blev påkørt.

Én person er allerede meldt dræbt efter påkørslen, mens 16 personer er meldt tilskadekomne. Flere af dem har livstruende skader.

Den berlinske LGBTQ+-fejring, der normalt er en fest fyldt med glæde, tog en forfærdelig drejning, da påkørslen skete omkring klokken 22 ved gangstien Ahornsteig.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Arkivbillede

Søren Torpegaard, der vandt Dansk Melodi Grand Prix og repræsenterede Danmark ved Eurovision, skulle både optræde og deltage i festlighederne i Berlin.

Det betød, at han befandt sig på stedet, hvor det forfærdelige angreb skete, blot få øjeblikke før hændelsen. Det fortæller han sine følgere på Instagram morgenen efter angrebet.

“Jeg nåede til mit hotelværelse og læste om de horrible og onde ting, som er sket til Pride her i Berlin! Jeg er i sikkerhed,” skriver den danske sanger.

Ifølge TV 2 Fyn var sangeren heldigvis blevet træt og var gået tilbage til sit hotelværelse blot 30 minutter, før bilen bragede ind i den intetanende menneskemængde.

Kort forinden havde den danske Melodi Grand Prix-sanger passeret den plads, hvor angrebet fandt sted.

“Pludselig begynder mine venner at ringe og skrive til mig, og der finder jeg ud af, hvad der er sket,” fortæller han til TV 2 Fyn.

På Søren Torpegaards Instagram-profil kan man læse, at det har gjort et enormt indtryk på sangeren at opleve hændelsen på tæt hold.

Men det understreger ifølge sangeren blot vigtigheden af at afholde et Pride-arrangement.

“Det er ubærligt at vide, at der er mennesker rundt omkring på denne jord, der har sådan et had imod det (red. Pride). Men på trods af det vælger jeg fortsat at dele min glæde og den stolthed, jeg følte og delte med dette fællesskab i går,” skriver han under en række billeder, der blev taget få timer før angrebet.

Billederne viser Søren Torpegaard på scenen og til de efterfølgende festligheder.

Arkivbillede

BreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreaking
Annonce
BreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreaking
Annonce
Annonce