Thomas Jørgensen løb fra OB’s forsvar og sikrede Viborg en hjemmesejr i Superligaens premierekamp.
Superligaen er tilbage.
Selvom det ikke blev det helt store målbrag imellem Viborg FF og OB.
Viborg fik fredag aften en perfekt start på den nye superligasæson, da hjemmekampen mod OB blev vundet med 1-0.
Sæsonens allerførste kamp blev afgjort på en solotur af Thomas Jørgensen efter en lille times spil.
Man kunne absolut ikke klage over angrebsiveren fra de to hold og slet ikke fra kampens start. Således havde begge hold et langskud på stolpen inden for de første to minutter.
(Artiklen fortsætter efter billedet)

Hos Viborg stod Bilal Brahimi for skuddet, og hos OB var det Fiete Arp, der forsøgte sig, og det var ikke tilfældigt, for netop de to spillere stod for de farligste forsøg igennem første halvleg.
Særligt tyske Arp var skydelysten, og Viborg-keeper Kasper Kiilerich måtte to gange afvise ham med fine indgreb for at undgå fynsk føring.
OB var ellers svækket til premierekampen. Målmanden Viljar Myhra afsonede karantæne, og forsvareren Jens Berthel Askou blev skadet i sidste testkamp.
Desuden manglede den foretrukne midtbane fra sidste sæson. Max Ejdum er skiftet til Brøndby, og Rasmus Falk var ikke klar til en startplads og sad på bænken.
Dette til trods formåede OB at gøre kampen helt lige, og OB havde været tættest på, da Viborg i stedet slog kontra efter en lille time.
Thomas Jørgensen løb fra OB-forsvaret og driblede uden om den vikarierende keeper, Martin Hansen, og gjorde det til 1-0.
Ti minutter senere var OB tæt på udligning, men Jona Niemiec sparkede lige på Kasper Kiilerich i fri position.
Viborg havde også sine muligheder for at fordoble føringen, men det blev ved Jørgensens enlige træffer.
Det bringer naturligvis Viborg FF helt til tops i tabellen før der allerede i morgen igen skal spille i danmark bedste fodboldrække når AGF skal prøve at rejse sig efter en hård kamp mod polske Lech Poznan når de tager imod Brøndby IF på den midlertidige hjemmebane i Aarhus.