Tre børn er blevet bragt på hospitalet efter en alvorlig ulykke. Politiet beskriver, at der er sket svær personskade
Sent torsdag aften har alarmcentralen modtaget en uhyggelig anmeldelse fra en hovedgade i en lille landsby.
Her har tre teenagere været involveret i en alvorlig færdselsulykke og er i den forbindelse blevet bragt på hospitalet.
Ifølge politiet er det en pige og to drenge, der har været med i ulykken.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Anmeldelsen om ulykken blev modtaget torsdag klokken 23.45 og lød på, at en knallert med de tre teenagere var forulykket i forbindelse med, at de skulle over et bump.
Derefter ramte de ind i en bygning.
‘Knallerten var ført af en 14-årig pige og det var to jævnaldrende drenge, hun havde med på knallerten,’ oplyser Midt- og Vestsjællands Politi fredag morgen i kredsens døgnrapport.
Færdselsulykken med de tre teenagere er sket på Algade i den lille landsby Store-Heddinge i Stevns Kommune.
‘Forældrene til de unge mennesker kom til stedet og kørte selv to af dem til undersøgelse på sygehuset. Den sidste, en af de to drenge, var kommet alvorligt til skade i forbindelse med ulykken og blev i ambulance kør til behandling på sygehuset,’ oplyser Midt- og Vestsjælland videre om ulykken.
Den 14-årig pige har erkendt, at hun ikke havde knallertkørekort – og at det ikke var hendes egen knallert, de kørte galt på.
Det var til gengæld en, hun havde taget fra et familiemedlem, lyder det fra politiet.
Midt- og Vestsjællands Politi har en mistanke om, at knallerten kunne køre hurtigere end tilladt.
‘Det skal politiet nu undersøge. Politiet orienterer derudover de sociale myndigheder om sagen,’ afslutter politikredsen.
Politiet oplyser ikke, om de tre teenagere havde styrthjelm på, da ulykken skete.
Presse-fotos.dk følger sagen …


