Risikerer at lukke: Søren Gade går til angreb på minister

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Nye regler kan komme til at koste livet for en lokal producent. Nu retter Søren Gade (V) et angreb mod den nye miljøminister.

Virkesomheder er for alvor underlagt de regler som folketinget sætter for dem.

Og det kan nu komme til at kaste dyrt for en lokal producent.

Det er enormt trist og et udtryk for, at regeringen vil lukke et erhverv, mener venstrepolitikeren Søren Gadeden nye virkelighed.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsbillede

Det handler om Vildsund Blue, der er blevet pålagt skrappere krav for sortering af deres muslingelaster. Krav der, ifølge direktøren, koster så meget ekstra arbejde, at det kan lukke virksomheden, hvis ikke de bliver ændret, skriver TV Midtvest.

I den nye regering er fiskeriområdet lagt ind under Miljøministeriet. Og Søren Gade har ikke stor tiltro til, at den nye miljøminister, Maria Reumert Gjerding (SF), kommer muslingeerhvervet til hjælp.

“Vi har en regering, som har taget en præsident fra Danmarks Naturfredningsforening og gjort hende til miljøminister. Hun har i hele sit virke som præsident i Naturfredningsforeningen forsøgt at bekæmpe muslingefiskeri og ålefiskeri”, siger Søren Gade til tv Midtvest og fortsætter:

“Jeg føler mig overbevist om, at regeringen vil gøre, hvad den kan, for at muslingefiskeriet stopper i Danmark.”

Søren Gade er ikke ene om sin kritik.

Også Mads Fuglede (DD), der er medlem af folketingets miljø- og fødevareudvalg, er uimponeret over, at man vil kræve muslingelaster sorteret fuldt ud.

– Det her virker på mig som en øvelse, man gennemfører, fordi man i virkeligheden vil lukke et erhverv. Det er helt forkasteligt, siger Mads Fuglede til TV Midtvest.

Vildsund Blue er midlertidigt stoppet med at laste muslinger.

Det har ikke været muligt at tale med ministeren, men TV Midtvest har fået følgende skriftelige svar:

“Vores havmiljø og fiskebestande er pressede, det gælder særligt i Limfjorden, der har det virkeligt dårligt. Derfor har vi klare regler for, at fiskerne skal sortere og registrere alle de fisk, de fanger, så vi har et fuldt billede af, hvordan fiskeriet belaster havnaturen og bestandene. Det er derfor vigtigt, at vi fører de tilsyn og kontroller, som vi er forpligtede til af EU-reglerne. Vi skal have et fiskeri i Danmark, der fisker på sunde fiskebestande i et genoprettet hav, hvor der forhåbentlig vil være langt flere fisk.”

Annonce
BreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreaking
BreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreaking
Annonce
Annonce