Både i maj og juni lød den årlige stigning i forbrugerpriserne på 1,9 procent, viser opgørelse.
Forbrugerpriserne var 1,9 procent højere i juni, end de var i den samme måned sidste år.
Det viser en opgørelse fra Danmarks Statistik fredag.
I maj lød den tilsvarende stigning på 1,9 procent.
Prisstigninger på hotelovernatninger, pakkerejser og leje af sommerhus har trukket inflationen op.
Det er dog primært transportområdet, der har bidraget til inflationen i juni.
Selv om prisen på olie – og dermed benzin og diesel – er faldet fra maj til juni, har området fortsat været påvirket af højere brændstofpriser end normalt.
Det er også noget, Brian Friis Helmer, der er privatøkonom hos AL Sydbank, har noteret sig.
– Selv om slaget til priserne mildnes, så er det bestemt ikke væk, skriver han i en kommentar.
– Det vidner de seneste dages opblussen af konflikten i Mellemøsten også om, hvor vi har set nye stigninger i olieprisen, og det understreger, at usikkerheden fra den front stadig er til stede.
Oliepriserne steg kraftigt i kølvandet på krigen mellem USA og Iran.
USA indledte omfattende angreb mod Iran i slutningen af februar, og Iran svarede igen ved stort set at lukke for skibstrafik gennem Hormuzstrædet.
Strædet spiller en stor rolle for handlen med olie.
Siden har parterne haft indledt en våbenhvile for at finde hinanden ved forhandlingsbordet. Det fik oliepriserne til at falde.
I løbet af denne uge har de dog begge genoptaget angrebene mod hinanden, og USA’s præsident, Donald Trump, har så godt som givet op på fredsforhandlingerne.
Det har fået oliepriserne til at stige på ny.
Heller ikke Kristian Skriver, der er fagchef for makroøkonomi hos Dansk Erhverv, vil erklære energikrisen for et overstået kapitel.
– Genoptrapningen af krigen kan meget vel få inflationen herhjemme til at stige igen, skriver han i en kommentar.
– Det er dog meget positivt, at selv om olieprisen er steget, er vi fortsat et godt stykke fra de høje oliepriser, der prægede marts, april og maj.
RITZAU