Den blev pludseligt udskudt: Nu er omstridt rapport lige på trapperne

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Danskerne skal ikke vente lang tid, før den længeventede redegørelse bliver offentliggjort.

I mere end otte måneder har befolkningen ventet på at blive klogere på, hvad det var, der i slutningen af september dukkede op i luftrummet over Danmark.

Det var blandt andet skyld i, at flere lufthavne måtte lukke.

Men nu er ventetiden snart slut.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Rapporten blev udskudt kort før, at daværende forsvarsminister Troels Lund Poulsen og resten af politikerne skulle til valg. (Arkivfoto).
Se også
Gratis tandlæge til alle danskere: Nu kommer opsigtsvækkende udmelding fra Løkke
Se også
Ville ændre grundloven: Nu er der nyt

Den nyudnævnte forsvarsminister, Jeppe Bruus (S), siger til Politiken, at den såkaldte dronerapport er lige på trapperne.

– Jeg forstår godt, at der har været efterspørgsel efter den. En til to uger.

– Jeg har ikke selv set den endnu, men det er klart, at jeg også har fulgt med i den debat, siger han til avisen.

Det var indtil videre uidentificerede flyvende objekter, der 22. september om aftenen blev observeret hen over Københavns Lufthavn.

Af sikkerhedshensyn måtte lufthavnen lukke i omkring fire timer, og omkring 100 starter og landinger blev aflyst.

Senere gentog hændelserne sig ved Aalborg Lufthavn, ligesom der også var forlydender om droner i andre lufthavne og ved militære installationer.

Ingen kom noget til i forbindelse med hændelserne, som statsminister Mette Frederiksen i en tale kaldte for “hybride angreb”.

Det er fortsat uklart, om det rent faktisk var droner, der blev observeret.

Det er politiet, der har ansvaret for at efterforske droneobservationerne, men tidligere forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) blev af partier, som er med i forsvarsforliget, bedt om at redegøre for, hvad der skete.

Offentliggørelsen af redegørelsen blev i slutningen af februar udskudt af ministeren med den begrundelse, at den endnu ikke var færdig.

Da valget blev udskrevet, blev offentliggørelsen igen skubbet med den begrundelse, at ministerierne kun skal foretage sig det allermest nødvendige, når der er valgkamp.

/ritzau/

BreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreakingBreaking
Annonce
Annonce
Annonce