Fuldstændig knust på vejen: Læger kæmper i disse minutter for ung mands liv

Artiklen fortsætter under annoncen
Artiklen fortsætter under annoncen

Lægerne kæmper i disse minutter for en yngre mands liv efter en frontalkollision med en dobbeltdækkerbus. Manden kørte selv i en personbil, da køretøjerne hamrede sammen på landevejen

Et hav af beredskabsstyrker fra politi og brandvæsen er sammen med sundhedsfagligt personale fra både ambulance og lægehelikopter søndag morgen i al hast rykket ud til en landevej, hvor en frontalulykke er sket.

Frontalulykken er mellem en stor dobbeltdækkerbus og en personbil, hvor en yngre mand har været til stede.

Billeder fra ulykken vidner om et særdeles voldsomt sammenstød. Det fremgår, at personbilen er fuldstændig knust, smadret i både front, siderne og bagenden.

Taget på bilen er samtidig blevet skåret af for at frigøre en kvæstet ung mand, så han kunne flyves på hospitalet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Illustrationsfoto
Se også
Politistyrker vrimler til Old Irish: Dramatiske scener foran et hav af vidner
Se også
Naboer redder kvinde fra rå voldtægt: Sådan er de uhyggelige detaljer
Se også
Trump i alvorlig besked direkte rettet mod Danmark

Den yngre mands tilstand beskrives af politiet som alvorlig.

Frontalsammenstødet er sket på Bygholmvejlevej mellem Thisted og Fjerritslev i Nordjylland, oplyser Claus Stærk, som er vagtchef ved Nordjyllands Politi.

“Klokken 06.11 får vi en 112-besked om, at en mand er kørt ind i en bus. Da vi kommer derop, kan vi konstatere, at der er stor materiel skade og alvorlig personskade,” siger til Ritzaus Bureau.

Den yngre mand er efterfølgende blevet fløjet med en lægehelikopter til Aalborg Universitetshospital.

De pårørende er underrettet.

Den yngre mand har ifølge vagtchefen været alene i personbilen, og han er den eneste tilskadekomne ved ulykken.

På billederne fra stedet ses det, at bussen har var skader i venstre front.

Politiet er fortsat til stede ved ulykkesstedet, og omkring klokken 10.00 bliver der åbnet for trafikken igen.

Nordjyllands Politi har tilkaldt en bilinspektør, som skal foretage tekniske undersøgelser på stedet.

Bilinspektøren kan blandt andet vurdere, hvor hurtigt der er blevet kørt, samt om der er foretaget opbremsninger eller lignende.

Presse-fotos.dk følger sagen …

Annonce

Annonce