En 51-årig social- og sundhedshjælper er tiltalt for seksuelle overgreb mod to delvist lammede kvinder, som han angiveligt forgreb sig på, mens han var på arbejde i ældreplejen.
En 51-årig social- og sundhedshjælper skal om få uger møde i Retten i Randers, hvor han er tiltalt for seksuelle overgreb mod to ældre kvinder.
Ifølge anklageskriftet er der tale om en 63-årig og en 74-årig kvinde, som begge er delvist lammede og tilknyttet ældreplejen.
Anklagemyndigheden mener, at den 51-årige begik overgrebene, mens han var på arbejde som sosu-hjælper.
Det skriver B.T.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Det første forhold skal være sket i den 63-årige kvindes hjem, hvor manden var sendt ud for at hjælpe med pleje og bleskift.
I stedet skal han ifølge anklageskriftet have ført sine fingre op i kvindens skede uden hendes samtykke.
Derudover skulle han have smurt creme i hendes skridt og sagt:
’Nå, skal vi have sex nu?,’
Blot tre dage senere skal endnu et overgreb have fundet sted, denne gang på et plejehjem, hvor en 74-årig kvinde bor.
Her mener anklagemyndigheden, at den tiltalte igen førte fingre op i kvindens skede uden samtykke.
Den 51-årige mand nægter sig skyldig i sagen.
Anklagemyndigheden går efter en fængselsstraf samt at få frataget ham retten til at arbejde med pleje- og behandlingsopgaver fremover.
Derudover ønsker anklagemyndigheden ham udvist af Danmark, da han har andet statsborgerskab end dansk.
