Er blå blok på vej tilbage i forhandlingerne? Troels Lund med klar melding

Der er flere ting, der peger på, at Danmark er på vej mod en centrum-venstre-regering, men nu kommer en overraskende melding fra højrefløjen.

Kongelig undersøger Mette Frederiksen har hele tiden været stålfast på, at der er blevet forhandlet mest intenst om en centrum-venstre-regering med Moderaternes afgørende mandater i.

Siden hen har Lars Løkke dog været Socialdemokratiets store sten i skoen, og den fungerende udenrigsminister har tvunget Mette Frederiksen til at invitere flere partier fra højrefløjen med ind til forhandlingsbordet i håb om en midterregering.

Forhandlingerne har dog været korte, og både Venstre og Konservative ser ikke længere ud til være en del af regeringsplanerne. Men nu kommer der en overraskende melding fra Venstre-formanden, Troels Lund Poulsen.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Venstre-formanden kom tilbage fra sygedom onsdag, og nu stempler han ind med, at Venstre ikke har meldt sig ud af regeringsforhandlingerne.

“Jeg har ikke meldt mig ud af nogen forhandlinger. Men vi har heller ikke hørt mere efter det møde, som Venstre var til for efterhånden en del uger siden,” siger han til DR.

Venstre og Konservative gik i sidste uge ud på Facebook og delte oplysninger fra forhandlingslokalet om, at Socialdemokratiet mente, at velfærdsforliget – der sikrer, at pensionsalderen stiger i takt med den gennemsnitlige levealder – var faldet.

Det er dog sidenhen blevet genbekræftet af Mette Frederiksen, at det ikke er det – noget, som Løkke beskrev som en “sten i skoen, der er blevet fjernet”.

Torsdag morgen langede Troels Lund Poulsen så ud efter Lars Løkke Rasmussen i endnu et Facebook-opslag, som han mente var i gang med et stor svigt, da han er på vej i regering med venstrefløjen.

Overfor DR gentager han ærgrelsen over, at Løkke går i den retning.

“Der er en fest, som nu kører blandt de røde partier. Det er trist, specielt når man nu har et valgresultat, der har givet Danmark et ikke-socialistisk flertal,” siger han.

DR spørger dog formanden ind til, hvorfor han ikke går til forhandlingsbordet i stedet for at lave Facebook-opdatering, men det spørgsmål preller af hos Venstre-formanden, der mener, at han stadig forhandler, selv om han ikke er inde hos Mette Frederiksen.

“Jeg var til det møde, som vi blandt andet holdt i kredsen af partier omkring velfærdsforliget. Jeg kan sagtens lave politik, selvom jeg jo har været ude med en nethindeløsning,” siger han.

Der har ikke umiddelbart været et pres fra Lars Løkke om at få de blå partier ind i varmen for tredje gang, men Løkke har de seneste dage meldt om fremgang i forhandlingerne.

Han forhandlede også på Marienborg onsdag, men kørte både på vej ind og ud fra mødet forbi pressen uden en kommentar.

Se også
Løkke på vej i ny regering: ‘Et stort svigt’