Efter rekordsalg: Grøn præsenterer to af Danmarks største musikstjerner

Grøn kunne mandag melde alt udsolgt på rekordtid. Nu løfter arrangørerne sløret for yderligere to stjerner på plakaten.

Det gik mere end almindeligt hurtigt, da Grøn-billetterne blev sat til salg i sidste uge.

Allerede på førstedagen blev syv ud af otte byer på turnéen udsolgt. Og mandag var de sidste billetter i Esbjerg også væk.

Aldrig før er hele Grøn-turnéen blevet udsolgt på så kort tid. Og det på trods af, at arrangørerne kun havde løftet sløret for to artister på plakaten – nemlig Lukas Graham og Annika.

Nu får de annoncerede popstjerner selskab af to af landets absolut største navne inden for en anden genre.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Arkivfoto.

Hiphopdronning gør comeback

Torsdag kan Grøn nemlig præsentere to af landets mest populære rapstjerner.

De otte byer på turnéen får nemlig besøg af både Tessa og Benny Jamz.

Tessa har siden det store gennembrud med ‘Ben’ i 2019 lagt landets scener ned med sin kompromisløse attitude og yderligere hits som ‘Så’n der’, ‘Til banken’ og ‘Engangspik’.

Hun fik debut på Grøn tilbage i 2022 og vender altså nu tilbage efter gæsteoptrædener under både Medina og Suspekts koncerter i Valby sidste år.

“Grøn – vi gør det motherfucking igen!! Og jeg glæder mig til at spille for alle mine Sjakalinas i hele DK. At få lov til igen at rejse landet rundt og spille for jer betyder mere, end I aner. Jeg er sindssygt stolt og beæret over at kunne møde jer ansigt til ansigt hele sommeren. Vi skal lave den største fest – og vi skal gøre det sammen,” siger Tessa i en pressemeddelelse.

Se også
Verdensstjerner indtager Esbjerg

Hitmager Grøn-debuterer

Modsat Tessa har Benny Jamz aldrig været en del af Grøn-plakaten.

Han kunne dog også opleves sidste år, hvor han besøgte sin hyppige samarbejdspartner og B.O.C.-holdkammerat Gilli på scenen.

Flere af Benny Jamz’ største hits er netop kommet i samarbejde med Danmarks mest streamede artist. Blandt dem er ‘Ibiza’, ‘Reposado’ og senest ‘Bipolar’.

Han har dog også formået at ramme top 10 på den danske hitliste helt på egen hånd med ‘Balou’ og ‘Vi varme’.

“Jeg glæder mig til at holde en fest med jer allesammen. Vi ses derude, peace & blessings,” udtaler han i en pressemeddelelse.