Dansk Folkeparti fyrer centralt personale: Pia Kjærsgaard er rasende

Dansk Folkeparti havde det bedste folketingsvalg siden 2015. Det giver normalt anledning til stor glæde og fejring hos ikke bare politikerne, men også partiets ansatte. Men for en del centrale ansatte i partiet, har det været det stikmodsatte.

Det netop overstået folketingsvalg var et vaskeægte kanonvalg for Dansk Folkeparti.

Intet mindre end det bedste valg for partiet i over ti år.

Men knap havde fejringen aftaget, før glædesrusen tog en drejning.

Særligt for en række de ansatte i partiadministrationen.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Partimoderen Pia Kjærsgaard er mildest tal utilfreds med, hvordan ledelsen i hendes parti har ageret i forbindelse med massefyringerne. (Arkivfoto)

Valgtriumfen har nemlig med medført massefyringer af mangeårige og loyale ansatte i Dansk Folkeparti.

Det skriver Ekstra Bladet.

De pludselige fyringer har sendt chokbølger gennem partiet – og ifølge flere kilder, som mediet har snakket med, fået Pia Kjærsgaard helt op i det røde felt.

En af årsagerne til hendes harme kunne være, blandt de fyrede er hendes mangeårige sekretær Kirsten Frank Eriksen, som selv reagerer med stor overraskelse

“Jeg er overrasket over og ked af at blive fyret for jeg var glad for mit arbejde,” udtaler hun til Ekstra Bladet.

Partimoderen er rasende

Også flere andre medarbejdere er blevet opsagt kort efter partiets bedste valg siden 2015 – herunder politisk konsulent Magnus Frank og presserådgiver Martin Pelle Winther-Rasmussen.

Ifølge Ekstra Bladets oplysninger førte fyringerne til en voldsom reaktion fra Pia Kjærsgaard, der angiveligt brød ind på et ledelsesmøde og skældte ud på partiets top.

Kilder beskriver hende som decideret rasende og utilfreds med behandlingen af loyale medarbejdere.

I en artikel fra Berlingske i weekenden bliver det desuden beskrevet, at Pia Kjærsgaard skulle have henvendt sig til ledelsen for at minde dem om, at partibogstavet O står for “ordentlighed”.

Selv ønsker hun ikke at kommentere sagen direkte, men har tidligere udtrykt, at hun er ked af udviklingen.

Hos partiets ledelse bekræfter gruppeformand Peter Kofod, at der er foretaget ændringer:

‘Det er naturligvis altid svært, når det ender med, at dygtige medarbejdere skal finde nyt arbejde. Men det er en løbende opgave at prioritere ressourcerne, så de bruges mest optimalt. Vi ønsker de nu tidligere medarbejdere alt godt på deres videre vej,’ skriver han i et skrifteligt svar til mediet.

Fyringerne bliver af flere internt beskrevet som usædvanligt hårde, derfor risikerer sagen nu at skabe ny uro i partiet.