Kæmpe drama står for døren: Venstre-profil er “oprigtigt bekymret”

Mange store politiske profiler står foran en skæbnesvanger dag, hvor flere slås om få mandater.

Når tirsdagens valg løber af stablen bliver det helt store slagsmål sandsynligvis mellem de to blokke.

Der er nemlig lagt op til reelt drama mellem rød og blå blok, der i de seneste meningsmålinger ikke kan danne et flertal i folketinget uden Lars Løkke Rasmussen og Moderaterne.

Men tirsdagens valg byder også på vanvittig dramatik ude i de forskellige kredse i landet.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Christiansborg
Flere prominente navne står til at ryge ud af Christiansborg. (Arkivfoto)

Det skyldes, at flere kandidater står til at have nogle interne opgør mod partifæller om et eller få mandater.

En af dem er det mangeårige folketingsmedlem for Venstre Jan E. Jørgensen. Ifølge flere prognoser får Venstre nemlig kun et enkelt mandat i København, hvor han stiller op. Han står til at skulle kæmpe om stemmerne med partifælle Linea Søgaard-Lidell.

“Derfor er jeg ikke sikker på at blive valgt, jeg er oprigtigt bekymret. Men altså det skal nok gå,” siger han mandag til DR.

Jan E. Jørgensen fortæller, at der allerede har været karriereplanlæggere forbi hans kontor på Christiansborg. Det håber han dog ikke, at der bliver behov for, lyder det til DR.

Den direkte duel mellem Venstre-partifællerne er dog ikke det eneste drama, der kan komme til at udspille sig i tirsdagen valgkamp.

En geografisk prognose af Altinget viser nemlig, at det andet regeringsparti Socialdemokratiet også kommer til at bløde i det københavnske.

Og her kan det være en minister, der står for skud.

Ida Auken og Peter Hummelgaard har nemlig ved flere valgkampe været stemmeslugere, og dermed skal tidligere overborgmester i København Sophie Hæstorp Andersen muligvis kæmpe med partifællerne Mette Reissmann og Yildiz Akdogan om det tredje og sidste mandat mandat.

I Sjællands Storkreds der også drama i Venstre-lejren.

Her ser det ifølge Altinget nærmest uundgåeligt ud, at endnu en stor Venstre-profil må opgive sit mandat i folketinget.

Den tidligere kirkeminister Louise Elholm og tidligere udviklingsminister Christian Friis Bach står nemlig til at kæmpe om Venstres tredje mandat, da Jacob Jensen og Morten Dahlin betragtes som sikre valg.

Ministerdrama i Jylland

Moderaterne er også et parti, der står til at miste mange mandater ved folketingsvalget.

I Østjylland har partiet alligevel valgt at opstille to ministre. Det gælder uddannelse- og forskningsminister Christina Egelund og digitaliseringsminister Caroline Stage, der begge blev hentet ind til at være ministre af Lars Løkke Rasmussen uden at være valg til folketinget.

Moderaterne står dog kun til at få et enkelt mandat i kredsen. Ved sidste folketingsvalg blev Peter Have valgt for partiet i kredsen, og han kommer nu til at kæmpe om det ene mandat med de to ministre.

Et brandvalg til Peter Have ville altså betyde, at to ministre må vinke farvel til folketinget efter tirsdag.

I Nordjylland står endnu en Venstre-mand foran en neglebider af et valg. Beredskabsminister Torsten Shack Pedersen står ifølge Altinget lige på vippen, efter at Venstre står til at gå fra tre til to mandater.

Ved valget i 2022 var det nemlig Preben Bang Henriksen, der fik flest stemmer, mens Marie Bjerre kom tæt efter. Ifølge Altingets tal og kilder, ser det derfor for nuværende svært ud for beredskabsministeren at blive genvalgt.

Du kan følge med i hele udviklingen omkring folketingsvalget den 24. marts, hvor Presse-fotos.dk følger det tæt. Ønsker du selv at være en del af debatten? Så se med her.

Se også
Kæmpe afsløring: Bombe smidt i blå blok dagen før valget