Minister i TikTok-brøler: Erkender fejl

Ministeren slettede videoerne, da han blev kontaktet af Københavns Lufthavn. Foto: Folketinget.dk

Folketingspolitikeren vidste ikke, at han ikke måtte filme på området.

Man kan ikke altid få sin vilje. Heller ikke, når man er minister i Danmark.

Det er den virkelighed, som Rasmus Stoklund (S) har måttet sande, efter han har lavet en regulær bommert.

(Artiklen fortsætter efter billedet)

Rasmus Stoklund er kendt for sin hårde linje på integrationsområdet. Screenshot

Udlændinge- og integrationsministeren har nemlig postet flere videoer på det sociale medie TikTok, hvor han blandt andet snakker om at sende udlændinge ud af Danmark.

Videoerne er blevet filmet i Københavns Lufthavn, hvor Stoklund snakker om, at han var personligt til stede ved en udvisning.

Men den går altså ikke.

Københavns Lufthavn har nemlig banket ministeren på plads og bedt Rasmus Stoklund om at slette samtlige videoer fra sine sociale medier, som er optaget i Københavns Lufthavn. 

Lufthavnen fortæller til Ekstra Bladet, at de ikke ønsker at lægge platform til politiske budskaber og kampagner.

Erkender fejl

Skal man filme i Københavns Lufthavn så skal man have tilladelse til det. Ikke nok med, at Københavns Lufthavn ikke havde givet tilladelse, ministeren havde end ikke rakt ud til dem, for at høre, om han måtte filme på området.

‘Københavns Lufthavn har ikke givet tilladelse til optagelserne, og derfor har vi kontaktet Udlændinge- og Integrationsministeriet og Socialdemokratiet og bedt dem om at fjerne filmene fra sociale medier, skriver Københavns Lufthavn til Ekstra Bladet.

Efter henvendelsen fra Københavns Lufthavn slettede Rasmus Stoklund altså videoerne og beklager fejlen.

“Jeg er altid ærgerlig over, at jeg begår fejl, og her er jeg blevet gjort opmærksom på, at lufthavnen ikke synes, at det er i orden, at man optager videoer derude. Derfor gør jeg selvfølgelig ikke det en anden gang og har også slettet videoerne,” siger Rasmus Stoklund til Ekstra Bladet.

I alt måtte Udlændinge- og integrationsministeren slette fire videoer, som var optaget i lufthavnen. Alle videoerne handlede om, at sende kriminelle udlændinge ud af Danmark.

Ifølge Ekstra Bladet var det dog ikke de mest populære videoer, som ministeren lagde op. Mediet skriver, at en af de omtalt videoer kun fik sølle ét like og nul kommentarer.